avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 126 soluții astăzi
Forum Activitate icarmi

Activitate icarmi

Răspuns la discuția Plata cheltuieli incalzire
Va multumesc
Sunt deconectata de la reteaua centralizata de termoficare, incalzirea in apartament fiind asigurata cu centrala proprie.
Incalzirea in casa scarilor este deconectata si ea.
Pentru asigurarea incalzirii apartamentelor care au ramas racordate la reteaua centralizata de termoficare in apartamentul meu trec niste tevi pe care le-am izolat.
Avand in vedere ca eu nu am nici un contract cu distribuitorul de agent temic nu mi se pare corect sa platesc pentru tevile care trec la mine pe proprietate (izolate termic) si nici pentru cele care trec in subsolul comun pentru asigurarea incalzirii proprietarilor care sunt racordati la termoficare.
Va rog un punct de vedere.
La plata taxei la vanzare se ia in considerare momentul obtinerii certificatului de mostenire, adica juridic ?
Mama mea a decedat in mai 2007, succesiunea dupa ea am facut-o in martie 2009.
De cand mi se considera ca am dobandit bunul ?
Ma intereseaza pentru vanzarea imobilului si nu stiu daca este considerat ca bunul l-am dobandit de 2 ani sau de 4 ani
Va multumesc
Răspuns la discuția radiere notari carte funciara
Notificarea a fost facuta la BEJ, care din cate am inteles a trimis notificarea la adresa imobilului din CF, unde nu a fost gasita LM si dupa asta mi-a eliberat o adeverinta prin care specifica ca am achitat sulta la CEC Bank si ca se poate radia sulta.
Pe baza acestei adeverinte am incercat radierea dar mi s-a spus ca nu se poate, au acceptat cererea dar mi s-a spus ca nu o sa-mi radieze sulta.
In urma unei sentinte din 15.10.2007 de iesire din indiviziune mi s-a stabilit o sulta de 527.1 lei in favoarea unei persoane LM de existenta careia nu stim nimic, care in 1929 cand bunicii mei au cumparat casa a ramas in CF cu 17 mp de teren si care in timpul derularii procesului a fost citata prin anunt in ziar dar nu s-a prezentat.
Am achitat valoarea sultei prin recipisa de consemnare si chitanta la CEC Bank si am depus originalele la un birou Executor judecatoresc de unde am primit o adeverinta pentru radierea sultei din CF.
De la ANCPI mi s-a spus ca radierea sultei se poate face numai pe baza unei hotarari judecatoresti.
As dori sa stiu de ce nu este suficienta sentinta civila si adeverinta Executorului judecatoresc si in acest caz care este solutia cea mai rapida de radiere a sultei avand in vedere ca obtinerea unei noi hotarari judecatoresti pentru radierea sultei este o procedura de durata.