avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata cheltuieli incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata cheltuieli incalzire

Sunt deconectata de la reteaua centralizata de termoficare, incalzirea in apartament fiind asigurata cu centrala proprie.
Incalzirea in casa scarilor este deconectata si ea.
Pentru asigurarea incalzirii apartamentelor care au ramas racordate la reteaua centralizata de termoficare in apartamentul meu trec niste tevi pe care le-am izolat.
Avand in vedere ca eu nu am nici un contract cu distribuitorul de agent temic nu mi se pare corect sa platesc pentru tevile care trec la mine pe proprietate (izolate termic) si nici pentru cele care trec in subsolul comun pentru asigurarea incalzirii proprietarilor care sunt racordati la termoficare.
Va rog un punct de vedere.
Cel mai recent răspuns: icarmi , utilizator 20:23, 17 Decembrie 2013
(2) Daca facturarea serviciilor publice de utilitati este individuala, pentru consumurile
de pe spatiile comune furnizorii vor încheia contracte de furnizare cu asociatia de
proprietari, în conditiile stabilite de comun acord

(3) Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decât aceea de
locuinta nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca
urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii
apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decât aceea de locuinta ori în alte situatii.

HOTARÂRE Nr. 1588 din 19 decembrie 2007
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind
înfiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari

Prin urmare chiar daca a-ti renuntat la furnizorul de energie termica nu santeti scutita de la plata cheltuielilor comune .
Convietuirea la comun implica mai multe aspecte care pot parea incorecte. Chiar daca aveti tevile sunt izolate Dvs beneficiati de caldura de la vecini.
Ultima modificare: Marți, 17 Decembrie 2013
Dragos Corbuleanu - Birou de Mediator, Mediator
Chiar daca ati inteles din considerente personale sa renuntati la beneficierea de agent termic in sistem centralizat,aspectul ca ati izolat tevile care travereseaza proprietatea dv,nu constituie temei legal pentru a fi exonerat de la obligatia plati parti comune
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata la caldura ContSters110396 ContSters110396 Salut. Sunt debransat de la reteaua de termoficare a blocului avand centrala proprie de apartament.Cu toate astea administratorul m-a pus la plata zicind ca ... (vezi toată discuția)
Cum pot elimina legal plata agentului termic din tevile ce traverseaza apartamentul? gev gev Buna ziua, Din cauza unor anomalii mari la plata caldurii in iarna care a trecut, anul acesta ne-am montat centrala de apartament, urmand ca spre ... (vezi toată discuția)
Marirea suprafetei utile cu suprafata balconului inchis ... adelinaene adelinaene Se poate mari cota parte indiviza a proprietarilor care au inclus in suprfata utila a apartamentului si balconul prin inchiderea acestuia cu structura termopan ... (vezi toată discuția)