avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate ain

Activitate ain

Multumesc
Plata/retinerea impozitului pe venit datorat de prestatorul de servicii persoana fizica, se face de catre prestator prin depunerea declaratiei unice sau de beneficiarul serviciului, daca acesta este srl?
Răspuns la discuția sistem de supraveghere
multumesc!
Buna ziua, As vrea sa stiu daca o societate prestatoare de servicii este obligata sa aiba un sistem video cu dvr, sau nu? Este acceptata montarea unor camere cu transmitere wifi si stocare pe un card de 64 GB? Am vazut ca legea privind prelucrarea datelor personale spune ca inregistrarile nu se pot pastra mai mult de 30 zile, dar nu da un termen minim obligatoriu pentru pastrarea acestora.
Exista vreun termin minim prevazut de lege pentru pastrarea inregistrarilor si obligativitatea instalarii unui anumit tip de sistem?
Multumesc!
Discriminarea este o acțiune care presupune un tratament diferit, nedrept față de persoane din cauza apartenenței lor la un anumit grup social. Există mai multe forme de comportamente discriminatorii, dar toate au comun faptul că implică o anumită formă de excludere sau de respingere.

Sunt de parere ca este o forma de discriminare, legalizata.
Daca n ar fi fost asa, nu ar fi existst nici hotarari judecatoresti favorabile, in strainatate.
Priviti lucrurile prin prisma cartei drepturilor omului. Accea a devenit hartie igienica
Se incalca foarte multe drepturi, tacit, chiar de catre cei care se bateau cu pumnii in piept, in ue. Guvernele joaca cum li se canta, ca doar norma din ue prevaleaza, nu?
De dat in judecata, statul roman prin reprezentanti. Dar daca nici curtea drepturilor omului nu mai primeste cereri....
Răspuns la discuția Sarbatori legale, zile libere.
Multumesc foarte mult pentru informatii si timpul acordat!
Răspuns la discuția Sarbatori legale, zile libere.
M ati intrebat care este durata timpuli de munca.
In ce fel, diferit, se platesc sambetele si duminicile ca zile de repaus, si in ce fel sarbatorile legale?
Multumesc
Răspuns la discuția Sarbatori legale, zile libere.
160 ore/luna, 40 /saptamana. Se lucreaza si sambete si duminici, cum vine randul.
Sambetele si diminicile nu se platesc diferit?
Multumesc!
Răspuns la discuția Sarbatori legale, zile libere.
160 ore.
Răspuns la discuția Sarbatori legale, zile libere.
Multumesc pentru raspuns.

Este normal sa mi se ceara sa recuperez orele lipsa -din cele 160- in zilele acestea, de sarbatoare legala?
Am retinut sugestia dvs.