avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate cporumbel

Activitate cporumbel

nu e adevarat, notificarea nu e act de executare silita, deci, nu se prelungeste termenul de prescriptie
Răspuns la discuția Violare de domiciliu?
aceeasi problema o am si eu. urmariti si intrebarea mea "evacuare si drept de retentie"
Răspuns la discuția Evacuare si drept de retentie
eu vreau sa cer evacuarea ei pt lipsa titlu. pot sa ii dau banii, dar asta n-o obliga sa plece. pe mine ma intereseaza sa elibereze apartamentul.
acum1,5 ani am castigat apartamentul ,prin partaj. Fosta sotie continua sa ocupe o incapere in apartament.Daca cer evacuarea ei prin procedura speciala , instanta ii va da drept de retentie pana ii achit suma la care am fost obligat? mentionez ca ea nu a cerut drept de retentie, eu nu i-am achitat datoria pt ca ea nu vrea sa parasesca apart, ea nu a cerut executare silita si nici ea nu mi-a platit datoria care o are fata de mine.
Răspuns la discuția Violare de domiciliu?
Sulta nu este platita inca. Celalalt sot nu a cerut sa i se atribuie locuinta, inseamna ca are unde sa se duca.Poate prefera sa stea in casa , sa nu plateasca nimic si sa mai si primeasca bani.
Buna ziua tuturor,
In cazul in care exista o sentinta civila de partaj ,def si irevocab, prin care unuia dintre soti i-a revenit locuinta iar celalalt are de primit o sulta, sotul ramas proprietar poate depune plangere pt violare de domiciliul daca celalalt nu vrea sa paraseasca casa? Mentionez ca divortul a fost pronuntat cu mai mult timp in urma.
Va multumesc.
Intr-un magazin, supermarket, etc , echipele de paza te pot cauta in sacosa, poseta, buzunare ?...Sau au dreptul sa-ti ceara sa le arati tu continutul posetei?
In urma partajului, sotul meu a obtinut apartamentul si trebuie sa-mi dea mie sulta . Cat timp am la dispozitie sa merg la executor pt recuperarea sultei ? 3 ani sau 10 ani?
Discuție partaj , sulta
Am divortat de sot acum 5 ani.Locuim in acelasi apartament. Acum s-a terminat si partajul. Eu am ramas cu apart dar trebuie sa-i dau sulta de 850 mil lei vechi si nu am de unde.Pot sa-l dau afara din apart acum ca am sentinta de partaj? Sau trebuie sa-i dau sulta mai intai? Pana acum nu prea a contribuit la chelt casei(intretinere,lumina,gaze,etc), de acum incolo nici atat. Poate sa-mi vanda apart? Imi pune poprire pe salariu? Ce sa fac? La Cartea Funciara m-am gandit sa nu ma duc inca pt ca trece sulta. El are buletinul pe ac adresa inca 5 ani de acum incolo...
Va multumesc.
titlul a aparut asa dintr-o eroare, nu e vb de nicio hotarare executorie, nu am cerut chelt de judecata, p adversa a cerut si nu i-au fost aprobate, nu s-a inceput nicio executare. probabil din titlu s-a produs aceasta confuzie.imi cer scuze , de-abia acum am vaz ce scrie la subiect.