Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare si drept de retentie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare si drept de retentie

acum1,5 ani am castigat apartamentul ,prin partaj. Fosta sotie continua sa ocupe o incapere in apartament.Daca cer evacuarea ei prin procedura speciala , instanta ii va da drept de retentie pana ii achit suma la care am fost obligat? mentionez ca ea nu a cerut drept de retentie, eu nu i-am achitat datoria pt ca ea nu vrea sa parasesca apart, ea nu a cerut executare silita si nici ea nu mi-a platit datoria care o are fata de mine.
Daca apartamentul v-a fost atribuit la partaj dvs., inseamna ca dvs. ii datorati fostei sotii sulta stabilita prin sentinta de partaj. In aceasta situatie poate cere direct executorului judecatoresc sa fiti executat silit, inclusiv prin scoatere la licitatie publica a imobilului, pana la recuperare integrala a sumei datorate.
eu vreau sa cer evacuarea ei pt lipsa titlu. pot sa ii dau banii, dar asta n-o obliga sa plece. pe mine ma intereseaza sa elibereze apartamentul.
Poate invoca un drept de retentie, dar stim noi daca il va cere?