avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate calinionut

Activitate calinionut

Speta pe care doresc sa o prezint aici si cu privire la care sper ca voi primi ceva sfaturi se refera la o actiune in pretentii nascute in urma unui pretins contract de imprumut(chitanta de mana) urmata de o cerere de instituire a sechestrului asigurator asupra unui bun mobil al debitorului mai exact o creanta de 500000 ron rezultata in urma acordarii de despagubiri pe legea 10. Detaliind putin pot sa spun ca situatia este oarecum incurcata intrucat creditorul este de profesie avocat si de fapt suma trecuta in chitanta de mana reprezinta onorariul sau dar fara sa existe un contract de asistenta juridica incheiat, serviciile prestate de el fiind putand fi mai degraba asimilate cu trafic de influenta, in fine debitorul a intentat o plangere penala pentru amenintare si evaziune fiscala, deoarece o parte din bani au fost achitati si s-a facut un alt act de mana in care avocatul recunoaste ca suma este cu titlu de onorariu. Intrebarea mea este cam care ar fi sansele sa se respinga cererea de sechestru, cum se poate apara debitorul, face intampinare, mai ales ca imi este ruda si nu doreste sa mai apeleze la avocati, eu sunt doar un simplu consilier juridic! Va multumesc
Intrebarea mea se refera la situatia in care astfel de obiecte sunt confiscate in urma unui control vamal efectuat de autoritati, respectivele metalele nefiind declarate,de fapt ascunse. Stiu ca persoana in cauza risca doar o amenda contraventionala substantiala, insa doresc sa aflu daca ar fi posibila recuperarea acestora intrucat este vorba de o cantitate considerabila? Va multumesc!