avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate perchiumihaela

Activitate perchiumihaela

buna ziua.am o nepotica de 2 ani si este nascuta in spania are certificat de nastere si livret spaniol.tatal copilului a recunoscut fetita la nastere in spania si acum nu mai este de gasit.nepoata mea si fetita ei sant la ora actuala in spania si doresc sa vina in romania impreuna.,se poate sa vina si fara acordul tatalui daca tatal nu se afla in spania si nici nu stim unde este acuma.ce acte ar trebui ca sa poata aduca fetita in tara? va multumesc
Discuție permis moped
buna ziua.as dori daca se poate sa ma lamureasca cineva in aceasta privinta.
detin un scuter(moped) si am legislatia facuta.incepand cu luna ianuarie 2013 se da un examen pentru a obtine un permis categoria AM,intrebarea este daca mai este valabil acest act pe care il am eu in care atesta ca am facut legislatia.este un document cu poza mea si care atesta ca am sustinut acele ore de legislatie.va multumesc anticipat.
proprietarul doreste sa faca un credit ipotecar garantand cu casa intentia lui fiind sa nu mai plateasca creditul si banca sa ii ia casa cu care a garantat si in care noi avem contract de comodat.mentionez ca proprietara este sora mea a mai vrut sa ma evacueze in instanta dar a pierdut si acuma a ales solutiia asta cu banca.de aceia doresc sa intambulez contractul ca banca sa nu accepte acest credit.va multumesc
buna ziua.am un contract de comodat si proprietarul nu doreste sa il inregistreze la cartea funciara.ce pot face si daca pot inregistra contractul fara proprietar sau cum pot obliga proprietarul sa intambuleze acest contract.va multumesc cu respect
Discuție credit ipotecar
buna ziua.as dori daca ma puteti ajuta in urmatoarea problema.am un contract de comodat prin notariat pe o perioada de 20 de ani facut intre mine si sora mea.de vreo 2 ani de zile sora mea ma dat in judecata sa rezilieze contractul si a pierdut procesul neavind probe temeince pentru rezilierea contractului eu achitandu-ma de toate clauzele care sant puse in contract.acuma mai nou sora mea vrea sa faca un imprumut la banca sa garanteze cu imobilul in cauza si sa nu mai plateasca creditul ca banca sa ii puna sechestru pe imobil.ar putea banca sa ii ofere acest credit daca are chiriasi in imobilul ipotecat?,si daca banca ne da afara din casa daca ea nu isi plateste creditul?cu speranta ca ma veti ajuta va multumesc.
buna ziua. soacra mea a vandut un apartament iara pe bani luati a cumparat o casa pe numele ficei si si a sotului ei iar soacra mea este trecuta in act cu habitatie viagera fara alta clauza separata.acum soacra mea este paralizata la pat iar fica ei nu o ajuta in nici un fel spunand ca nu prevede clauza asa ceva.intrebarea este daca este adevarat ca nu are nici o obligatie si daca se poate judeca in instanta pentru redobandirea casei tinand cont ca a recunoscut verbal ca o sa aiba grija de mama ei si ia nu o ajuta cu absolut nimic. va multumesc
buna ziua.am si eu o problema legata de un contract de comodat daca puteti sa ma ajutati va rog mult.in anul 2006 am incheiat un contract de comodat cu sora mea pe o perioada de ani mai indelungata 10 ani pe 2 camere din acest imobil iar o camera este locuita cu drept de habitatie viagera de mama noastra.obligatiile mele referitor la contract sant urmatoarele;sa asigur accesul in locuinta a mamei mele beneficiara de drept de habitatie viagera sa suport cheltuielile aferente intretinerii spatiului(energie electrica apa gaze etc)si sa fac orice act de conservare a imobilului respectiv.de curand mama noastra a paralizat iar sora mea ma obliga pe mine sa am numai eu grija de ea.neputand sa imi asum in totalitate ingrijirea mamei sora mea facut o actiune de constatare a nulitatii absolute cu privire la acest contract de comodat motivand ca acest contract de fapt este unu contract de intretinere deghizat si ca eu nu imi asum intretinerea mamei cu toate ca nu a fost vorba de asa ceva si nici in contractul de comodat nu specifica asa ceva
intrebarea mea este poate sa anuleze acest contract doar prin motive care nu sant prevazute in contractul de comodat.mentionez ca eu am grija de mama mea si ca locuim impreuna dar in limitele posibilitatii eu avand un handicap si am pensie de 230 ron.Va multumesc mult.

o declaratie scrisa a mamei precum ca banii au fost ai ei si al tatalui meu pentru achizitionarea imobilului dar nu stim daca are valoare daca nu e autentificata la notar
buna ziua.as dori o lamurire daca se poate.in anul 2001 parinti mei au vandut un apartament iar cu banii rezultati din vanzarea acestuia au cumparat o casa dar pe numele unei sore de -a noastra (santem 4 copii la parinti)cu drept de habitatie viagera a parintilor.intrebarea este daca dupa moartea mamei tata este la ora actuala decedat putem ceilalti frati sa cerem dreptul la mostenire a imobilului deoarece suma pentru achizitionarea imobilului a fost platita integral de parinti nostri,si daca ne trebuie vreo declaratie din partea mamei prin care sa confirme ca suma pentru cumpararea imobilului a fost in totalitate suportata de ia si tatal nostru si daca aceasta declaratie a mamei trebuie neaparat legalizata.va multumesc anticipat si mult respect
BUNA ZIUA .nu am tastat gresit perioada de comodat dar prin investitiile facute(consolidarea casei izolarea termica,betonat curtea 130mp+ gardul) am crescut valoarea imobilului si nu e corect ca proprietarul acuma sa doreasca rezilierea contractului dupa ce am investit niste bani .nu e legal ca dansul sa ma despagubeasca daca nu respecta termenii contractuali?