avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate Iceberg

Activitate Iceberg

Răspuns la discuția Actiuni detinute sau nu
..pai..chiar la actionariatul societatii am primit aceste raspunsuri. Eu vad problema cam in felul acesta:- un investitor a cumparat 50-60% din pachetul de actiuni. Apoi a facut o oferta publica de genul ".. daca nu le vindeti le pierdeti ", saracia este lucie oricum, lumea si-a vandut actiunile. S-au ales cu 96% si restul de 4% le ia cu japca vorba aia.
...Va cer sfatul intr-o problema ivita acum cateva zile in care nu stiu cum sa procedez. Pe scurt... detin actiuni la o societate comerciala inca din anii de dupa revolutie. Niciodata nu am primit dividente iar azi ma trezesc cu un mandat postal cu o anumita suma reprezentand contravaloarea actiunilor mele la aceea societate. M-am interesat la firma respectiva si m-i sa spus ca actionarul majoritar detine 95% din actiuni sia re dreptul sa-mi cumpere actiunile chiar daca eu nu vreau sa le vand. Cu alte cuvinte ... ori iei banii ori ramai si fara ei ca nu ai ce face ...
Intrebarea ar fi chiar nu am nici o cale de atac in acest sens?
Răspuns la discuția succesorala
Buun, atunci se naste intrebarea se poate face succesiunea separat pe parti din masa succesorala? Adica pe casa, pe masina, pe dividente in momentul acual ?
Si apropo cum se taxeaza o astfel de succesiune ?
Discuție succesorala
....pentru eliberarea unei sume de bani cu titlu de dividente n-i se cere sa initiem procedura succesorala dupa tatal nostru care a fost titularul actiunilor. Tatal nostru este decedat de 8 ani si intr'adevar nu s-a facut succesiunea din motive subiective si obiective. La masa succesorala suntem trei . Mama (sotia defunctului) si cei doi fii. Noi, adica cei doi fii nu avem absolut nici o pretentie asupra sumei, asa cum nici in cei 8 ani trecuti de la deces nu am ridicat pretentii de nici un fel. Vrem s-o menajam pe mama de stresul unei proceduri succesorala, ce alta solutie ar exista sau se poate deschide succesiune numai pentru aceste dividente?
Răspuns la discuția succesiune
Multumesc frumos pentru promptitudine.... intrebarea ar fi .... in ce consta "posibilitatea" de a cere taxa inapoi?..Adica ce implica aceasta solicitare si pe ce baza sau temei se poate cere o astfel de taxa inapoi?
Discuție succesiune
Intrebarea mea ar fi ....daca tatal meu a decedat acum 6 ani si nu a fost dezbatuta succesuiunea, cum as putea s-o rezolv cat mai ieftin posibil. Succesorii suntem eu, fratele meu si mama noastra, mentionez ca nu exista nici un fel de neintelegere intre noi. Numai ca nu ne permitem sa platim milioane si nici masa succesorala nu merita investiotia. Avem totusi nevoie de succesiune pentru a putea inscrie imobilul in cartea funciara.
Daca cineva are vre-o solutie as fi bucuros.