avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate klaus86

Activitate klaus86

alis30 a scris:

Din cate stiu, prevederile permit o astfel de procedura, insa deocamdata nu am la indemana baza legala.Poate intervine cineva sa completeze. Succes!!


daca gasiti baza legala va rog sa imi comunicati!
eu am mai gasit CONVENŢIA EUROPEANÃ PRIVIND TRANSFERUL DE PROCEDURI ÎN MATERIE PENALÃ (STRASBOURG, 1972)
dar probabil pot traduce actele si intro-o limba de circulatie internationala cum prevede l 302
mi-ar fi de folos un nr de regulament, JAI etc
ce acord are Romanai cu Grecia?
pe langa l 302/2004 ce alte reglementari sunt?

Pot sa trimit documentele traduse in engleza (limba de circulatie internationala) sau trebuie neaparat greaca?
Vreau sa ma lamuriti si pe mine daca cel care devine persoana fizica autorizata dobandeste si calitatea de comerciant?
Vreau sa accesez fonduri europene si locul de munca nu imi permite sa fiu comerciant. Dar sunt obligat sa imi fac pfa pt a primi fondurile?
Ce pot face?
Chiar nu s-a confruntat nimeni cu aceasta infractiune????
Canon01 a scris:

Codul vamal a fost modificat prin Ordonanta 54/2010 in care la infracțiunea de contrabanda a fost introdus un nou aliniat in care se specifica ca detinerea,comercialiyarea,colectarea etc de m[rfuri ce treuiau plasate sub regim vamal constituie infracțiune dac[ persoana cunostea ca acele m[rfuri sunt destinate contrabandei fara a fi necesar ca marfurile sa depaseasca o alta valoare.




Si e foarte greu de probat asa ceva.

“(3) Sunt asimilate infractiunii de contrabanda si se pedepsesc potrivit alin. (1) colectarea, detinerea, producerea, transportul, preluarea, depozitarea, predarea, desfacerea si vanzarea bunurilor sau a marfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal cunoscand ca acestea provin din contrabanda sau sunt destinate savarsirii acesteia.”

Iar modificarea precizata de mine este facut prin aceeasi ordonanta de urgenta 54/2010
Intrebarea mea insa este alta.
articolul 296^1 alineatul (1), dupa litera k) se introduc doua noi litere, literele l) si m), cu urmatorul cuprins:
“l) detinerea de catre orice persoana in afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul Romaniei a produselor accizabile supuse marcarii, potrivit titlului VII, fara a fi marcate sau marcate necorespunzator ori cu marcaje false peste limita a 10.000 tigarete, 400 tigari de foi de 3 grame, 200 tigari de foi mai mari de 3 grame, peste 1 kg tutun de fumat, bauturi spirtoase peste 200 litri, produse intermediare de alcool peste 300 litri;
m) folosirea conductelor mobile, a furtunurilor elastice sau a altor conducte de acest fel, utilizarea rezervoarelor necalibrate, precum si amplasarea inaintea contoarelor a unor canele sau robinete prin care se pot extrage cantitati de alcool sau distilate necontorizate.”

Intrebarea mea este daca o persoana se prezinta pentru a intra in Romania din R. Moldova sau Ucraina cu peste 10 000 de pachete de tigari cu timbru de acciza R. Moldova sau Ucraina, insa a caror valoare nu depaseste 20 000 lei (ca sa fie incadrata la contrabanda) acesta savarseste infractiunea de detinere in afara antrepozitului? Sau punctul de trecere al frontierei este considerat antrepozit si fapta nu exista?

Sau aceasta infractiune are un singur tip de subiect activ: antrepozitarul fiscal?
Am gasit pe cand era doar contraventie un RIL in care rezulta ca subiect activ poate fi doar antrepozitarul fiscal> DECIZIA Nr. LXI (61) din 24 septembrie 2007


Va rog pareri avizate!
athe a scris:

trebuie sa achitati suma si apoi puteti incasa coletul.cand veti vedea ca marfa nu corespune puteti sa faceti plangere penala.parerea mea e sa nu mergeti sa achitati tel.


Dar daca in prealabil anunt faptul ca o sa fie alt produs inauntru nu mi se restituie banii si se anuleaza mandatul?
Am urmarit pe okazii.ro pe cineva care a tras teapa la cateva persoane si am comandat de la el un telefon la pretul de 185 Ron pe care mi l-a trimis prin posta romana in sistem ramburs.
Miercuri cred ca trebuie sa soseasca si cu siguranta inauntru nu va fi telefonul dorit. Cum trebuie sa procedez? Pot deschide coletul inainte sa platesc? O sa solicit sa fie dirigintele acolo. Imi primesc banii daca se constata ca e inselaciune pe loc?
Sau trebuie sa se dovedeasca?
Daca pierd banii mai bine nu mai desconspir nimic.
Chiar nu intervine niciun avocat sa ma lamureasca?