avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Activitate corina7903

Activitate corina7903

Răspuns la discuția Desfacere contract de munca
atentie,daca va dati demisia,numai beneficiati de cele 15 zile de preaviz, ca sa aveti timp sa va cautati un alt loc de munca. In cazul demisiei, va pierdeti si dreptul de a lua somaj, iar cum criza e in floare, va va fi foarte greu sa va gasiti un loc de munca. Daca credeti ca cele 4 salarii compensatorii , va tin de foame, 4 luni de zile, sau daca aveti garantia ca in cele patru luni va gasiti de munca, acceptati oferta. Dar parerea mea personala este sa va bagai somajul, pe criza asta,numai angajeaza nimeni, sau se angajeaza mai greu...
jurist Clement a scris:

...............,, Prescriptia extinctiva nu este definita in legea civila, totusi Decretul 167 / 1958 in art. 1, alineatul 1, consacra ,,efectul prescriptiei extinctive ca:,, Dreptul la actiune avand un obiect patrimonial,care se stinge prin prescriptie, daca nu a fost executat in temeiul stabilit de lege". Putem defini astfel:- prescriptia extinctiva din dreptul civil ca fiind ,stingerea dreptului la actiune neexercitat ,in termenul de pres-
criptie legal/conventional!
Deci avem termenul general de precriptie de 3 ani!Cf.Decret 167/1958.....
:closedtopic::rtfm::bow:


deci pe intelesul meu, nu sunt obligata sa platesc, dar nici ei nu pot merge in instanta cu asa ceva. caci termenul prescriptiei a trecut.
Dna Avocat, deci Dvs, sustineti ca ma pot baza pe lege, si ca practic , daca nu am fost somata,sau instiintata,sau notificata in perioada de trei ani, de la data incetarii ctr-ului, datoria se prescrie, si nu au ce sa-mi faca , din pct de vedere legal.
multumesc tuturor de raspunsuri, asta ma gandeam si eu , insa mai astept raspunsuri sau pareri, si sper sa vina si din partea mai multor persoane din domeniu juridic. Sunt chiar curioasa ce idei le mai vin acum, caci in urma discutiilor telefonice cu ei, le-am precizat si de prescriptie, si m-au amentintat cam ceva de genul: " este ultima data cand va vom raspunde conform adresei trimise de dvs. in baza notificarii" ;
adica cu alte cuvinte, recurg la ce: ori renunta,ori mai merg la intimidare, daca pica,pica.
Mai astept si alte pareri din domeniul juridic. stiu de o situatie similara, o tipa, a scris unui avocat [EDITAT], tipa avea doua fact de plata tot din 2001, si s-a trezit tot prin 2008 cu notificare de la [EDITAT]... si cei de la [EDITAT], au zis, ca a intervenit prescriptia extintiva,si nu e obligata sa plateasca....Sper,sa nu mai deranjeze....Multumesc.si mai ast pareri.
Buna ziua, am si eu o problema, si sper sa ma poata linisti cineva.
In anul 2001, am avut un ctr. la [EDITAT] de tel mobila, pe un an de zile . In anul 2007, luna septembrie, ma trezesc acasa cu o notificare de plata de la [EDITAT], firma de recuperat creante. precum ca am un debit de achitat in val de 11 mil si ceva, (detaliat: o fact de 50 ron+900 si ceva taxa reziliere+penalitati), pe un numar de tel. pe care eu nu-l recunosc. In urma acestei notificari am cerut detalii, mi s-a trimis o copie dupa un ctr. in care erau 2 nr. de tel , unul din tiparire, fiind taiat cu pixul, si unul trecut alaturi in pix, fara stampila fara semnatura celui autorizat sa faca modificarea,la care se presupune ca am datorie. Am contactat pe cineva de la [EDITAT], si dupa ce m-am certat cu ei la tel vre-o cateva luni, au renuntat la taxa de reziliere,urmand sa imi ceara in 2008,telefonic, cei 50 de ron+penalitatile.Am incercat din nou sa le explic ca acel ctr. nu e valabil din pct de vedere legal,ca sunt modificari pe el, necertificate cu semnatura si stampila, si eu practic nu recunosc,debitul. si au renuntat . anul asta 2010 mi s- a trimis iar o notificare ,ca am de plata 146 de lei (50 lei +penalitati).Odata cu trecerea timpului am aflat ca exista o lege prin care am inteles ca datoriile se prescriu dupa trei ani de zile, daca nu exista somatii, instiintari de plata sau mai stiu eu ce. Ideea e ca pana in 2007, de la [EDITAT] sau [EDITAT], nu am primit nici-o notificare sau intiintare de plata, si nici la dosar nu se gaseste nicio confirmare de primire al vre-unui act, care sustin ca l-au trimis.Am vb cu unul din angajatii firmei [EDITAT], si acesta sustine ca trebuie sa platesc suma, desi vede ca ,ctr. este modificat, fara stampila si semnatura pe modificare, si ca daca nu platesc,ma baga in executare silita. Vreau sa stiu, ce pot face?Daca aceasta lege e valabila, daca pot dormi noaptea linistita. A si inca ceva: factura neachitata, reprezinta a 14-a luna ,din cel de-al doilea an de ctr. contract pe care eu nu l-am prelungit la [EDITAT], el avand valabilitatea doar de 12 luni. VA ROG SA MA AJUTATI.CA DEJA MA STRESEAZA DIN SEPTEMBRIE 2007. Multumesc