Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de munca

Buna ziua,

Am fost anuntat de sef ca doreste sa plec din companie si ca vrea sa-mi dau demisia. Nu mi-a dat nici un motiv desi am incercat sa aflu care e problema si mi-am aratat dorinta de a remedia orice problema. Am negociat 4 salarii compensatorii si contractul sa inceteze imediat. Deoarece a fost ceva neasteptat nu am cautat un alt job. Nu as vrea sa-mi dau demisia ca sa am timp sa caut un alt job. Cum este mai bine, sa accept oferta sau sa-l las sa demonstreze motivele pentru care vrea sa ma concedieze? Cum ar putea sa-mi desfaca contractul de munca si in cat timp?

Va multumesc.
costev a scris:

Buna ziua,

Am fost anuntat de sef ca doreste sa plec din companie si ca vrea sa-mi dau demisia. Nu mi-a dat nici un motiv desi am incercat sa aflu care e problema si mi-am aratat dorinta de a remedia orice problema. Am negociat 4 salarii compensatorii si contractul sa inceteze imediat. Deoarece a fost ceva neasteptat nu am cautat un alt job. Nu as vrea sa-mi dau demisia ca sa am timp sa caut un alt job. Cum este mai bine, sa accept oferta sau sa-l las sa demonstreze motivele pentru care vrea sa ma concedieze? Cum ar putea sa-mi desfaca contractul de munca si in cat timp?

Va multumesc.

Acum depinde de dumneavoastra daca intr adevar vreti sa plecati din companie. Daca asta e dorinta dumneavoastra dati va demisia dar daca e doar a angajatorului eu zic sa nu cedati. Nu stiu daca ocupati o fct de conducere sau doar de executie- in fct de asta e termenul de preaviz, dar anagjatorul poate desface cim in cazul demisiei si cu renuntare la preaviz.
Daca ati savirsit o abatere disciplinara ar trebui sa vi se faca un referat in care sa se precizeze ce ati savirsit , sa fiti convocat la comisia de disciplina in vederea efectuarii cercetarii disciplinare prealabile, sa vi se indice pct din ROI pe care l ati incalcat. In urma cercetarii disciplinare si a stabilirii gradului de vinovatie se poate decide desfacerea cim cu art 61 a din CM.
Eu cred ca ar trebui lamurite aspectele care l au determinat pe patron sa va ceara demisia.
atentie,daca va dati demisia,numai beneficiati de cele 15 zile de preaviz, ca sa aveti timp sa va cautati un alt loc de munca. In cazul demisiei, va pierdeti si dreptul de a lua somaj, iar cum criza e in floare, va va fi foarte greu sa va gasiti un loc de munca. Daca credeti ca cele 4 salarii compensatorii , va tin de foame, 4 luni de zile, sau daca aveti garantia ca in cele patru luni va gasiti de munca, acceptati oferta. Dar parerea mea personala este sa va bagai somajul, pe criza asta,numai angajeaza nimeni, sau se angajeaza mai greu...
Nu vreau neaparat sa raman in companie, vreau doar sa am timp sa-mi gasesc un alt loc de munca. Mi se pare ca negociezi altfel salariul daca esti angajat sau daca viitorul angajator crede ca esti disperat dupa un loc de munca. Nu am o functie de conducere.
costev a scris:

Nu vreau neaparat sa raman in companie, vreau doar sa am timp sa-mi gasesc un alt loc de munca. Mi se pare ca negociezi altfel salariul daca esti angajat sau daca viitorul angajator crede ca esti disperat dupa un loc de munca. Nu am o functie de conducere.

Atunci ar fi bine sa discutati problema cu angajatorul actual si sa i specificati ca imediat ce va gasiti un loc de munca acceptabil, parasiti unitatea. Oricum el nu va poate obliga sa va dati demisia - ar fi un abuz de drept, asa ca aveti un atuu in stabilirea datei cind depuneti demisia. in cazul in care doreste plecarea dumneavoastra imediata va desface cim cu 79 /7 - adica renuntarea la preaviz.
Niciun angajator nu cred sa va ofere salarii compensatorii la demisie ci mai degraba la concediere .
Ori asteptati sa va concedieze , atunci primiti preaviz de 20 de zile si puteti beneficia si de somaj in caz ca nu va gasiti un alt loc de munca, ori negociati cu angajatorul sa va mentina pana va gasiti un alt loc de munca si atunci va dati demisia iar angajatorul poate renunta la preaviz.