avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate dodyalfaed

Activitate dodyalfaed

Multumesc!
pai...sediul e in sector 6....dar punctul de lucru e in sector 1
cum?
Răspuns la discuția Stat de plata nesemnat
Sunt din provincie, iar locul de munca e ...a fost in Bucuresti. Ma adresez mai intai la ITM si apoi la Tribunal? Nu cunosc bine procedurile. Va multumesc.
Răspuns la discuția Problema angajatului - SALARIUL
Am inteles, dar, cum sa pun problema intr-un fel in care sa inteleaga si angajatorul? Iar cu fisa postului e normal, sa nu o am, sau sa nu existe? Trebuia semnata de mine?
Răspuns la discuția Concediere
Asa asa, nu te lasa. Cu tupeu inainte, chiar cu nesimtire pot spune. Pai daca ei sunt nesimtiti, noi angajatii de ce nu am fi?=D>
Buna ziua, am si eu o problema. De 2 ani si jumatate lucrez in Bucuresti la o firma privata. Am fost angajat in februarie 2008 cu contract pe perioada determinata de 3 luni, fara sa semnez fisa postului, cu un salariu de 2000 RON net. Dupa cele 3 luni am fost trecut pe nedeterminata cu 2450 Ron net, iar fara semnarea fisei postului. Mi s-a oferit cazare, chiria fiind platita de angajator. Am fost anuntat ca nu o sa mi se mai plateasca chiria incepand cu octombrie 2010. Problema e ca sunt din provincie, iar pe salariul actual nu imi pot permite sa mai muncesc in Bucuresti, iar angajatorul nu pare sa vrea sa imi modifice salariul (desii din cate stiu ar fi trebuit sa umble la salariu din cand in cand). Sant un angajat punctual, corect, mi-am indeplinit mereu sarcinile de servici, niciodata nu mi s-a reprosat nimic. Ce sfaturi imi puteti oferii? Cum sa discut cu angajatorul? Cum sa pun problema astfet incat sa nu zica "daca nu iti convine pleaca"?
Va multumesc.
Discuție Ajutor
Buna ziua, nu stiu daca am nimerit tematica forumului, dar nu cunosc domeniul prea bine.
Problema este urmatoarea: am cumparat de la firma A un autoturism, urmand sa primesc in zilele urmatoare actele prin care firma A scoate autoturismul de la plata impozitului, acte pe care sunt obligati sa le predea catre mine. Am primit actele dupa cateva zile si am plecat sa inscriu masina. Dupa ce am platit la fisc taxa de inmatriculare, la CEC taxa de talon, la RAR certicatul de autenticitate, RCA-ul, scapand usor de 700 RON, am ajuns cu dosarul in fata domnului politist de la biroul inmatriculari unde respectivul mi-a refuzat dosarul deoarece apar corecturi grosolane in mai multe acte, ce constituie fals. Am ramas mut. Se pare ca firma A ar fi vrut sa dea respectiva masina ca avans catre firma B(intermediar/dealer auto)pentru procurarea altei masini. In cartea de identitate figureaza ca proprietar firma A, in talon figureaza instrainat catre firma B in data de 07.01.2010. Eu am platit banii cash catre firma A cu contract C-V de mana in data de 29.01.2010, iar factura mi-a facuto firma B doar pe jumatate de suma platita de mine cu data de 24.01.2010, in copie nu in original asa cum trebuie sa primeasca oricine isi cumpara un produs, iar semnatura din factura nu este a mea, ci falsificata. In certificatul fiscal al firmei A, de scoatere de la impozit a masinii e modificata data calendaristica de scoatere de la impozit, din 07.01.2010 modificat in 04.02.2010, aceeasi modificare fiind facuta si la nr-ul de chitanta. In dosarul pe care l-am primit de la firma A am gasit o factura in dublu exemplar, intre firma A ca furnizor si firma B ca si cumparator. Unul din exemplare este datat in 07.01.2010 si cu stampila si conf cu originalul, iar cel de-al doilea exemplar este datat cu 07.01.2010 modificat din pix in 04.02.2010.
Acum eu am masina, dar nu pot sa o inmatriculez, am de achitat un credit de nevoi la banca de unde m-am imprumutat ca sa cumpar masina. Eu am investit niste bani in masina, reparatii. Am contactat ambele firme ca sa ma lamureasca si sa imi trimita actele fara modificari. Ambele aruncau vina de la una la alta, nu am scoso la capat cu niciunul si nici nu mai raspund la telefon. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa ii dau in judecata, ce sa cer, cum sa cer? Ce sanse de castig am?
Cu stima,
un ghinionist.