avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate tiberiucezar

Activitate tiberiucezar

Răspuns la discuția custodie comuna
La curtea de apel s-a judecat divosrtul si incredintarea minorului ( eu cerusem incredintarea minorului).
Din pacate tribunalul a uitat sa dea sentinta si pe programul de vizita care este unul jenant.
La tribunal cerusem rejudecarea pe vicii de procedura ( sau administrat probe ininte sa am aparator) si un program de vizita normal.
Din pacate si curtea a respins recursul .Nu cred ca mai are rost sa astept motivarea recursului deoarece poate dura vre o 3 sau 4 luni cum au durat de fapt celelalte motivari.
Discuție custodie comuna
Buna Ziua,

Pentru custodie comuna se poate introduce actiunea imediat dupa ce s-a dat sentinta de la curtea de apel sau trebuie sa astept motivarea ei?
(sper sa nu dureze 3-4 luni ca la celelalte sentinte.)
da e buna teoria insa practica ne...termina din pacate
dar de ce ne miram oameni suntem cu totii
Pai in primul rand divortul nu s-a judecat corect m arog amanuntele tehnice nu le stiu dar cel mai mult ma nemultumeste programul de vizita dat in prim ainstanta dupa aceea faptul ca tribunalul nu a dat sentinta si pe capatul de cerere privind programul de vizita S a omis eu ramanand cu programul de vizita de la judecatorie ( asta alta aberatie)
Sau de exemplu judecator care a dat o hotarare la judecatorie ( in sala de consiliu pe divort) a dat sentinta si de la tribunal9 la atentionarea avocatului acesta a replicat ca are voie. HA HA HA)

Am un feeling ca la CEDO ar fii ceva de spus...
Buna Ziua

Va rog sa mi spuneti daca am pierdut la curte de apel se poate merge la o instanta superioara.Este vb de divort cu copil minor.

Multumesc

Discuție donatie minor
Buna Ziua,

Am un apartament dobandit inainte de casatorie
Sunt in divort care s-a pronuntat -deci legal nu mai suntem casatoriti-dar a mai ramas pe rol custodia minorului-fiului meu care a fost incredintat mamei pana la terminarea divortului.
Pot face ca donatie apartamentul fiului meu ( eventual numai o cota parte)?
Ce consecinte ar implica acest lucru?
Este foarte greu avand in vedere ca pe timpul vacantei copilul nu poate sta mai mult la mine
Ce pot risca in afara de o plangere penala daca iau copilul la mine in vacanta cateva zile?
Pot invoca interesul superior al minorului?
Din pacate mama fiului meu nu vrea
stiu sigur ca sufera de sindromul alienarii parintesti
din pacate uneori judecatori aleg cale cea mai simpla nu neaparat si cea mai buna- sa dea copilul la mama
buna ziua,

am o ordonanta presedintiala de program vizitare minor de sambata pana duminica de la ora 13 pana la ora 13
am obtinut acest program din nenorocul de a avea un avocat mediocru
am incercat de doua ori sa l schimb dar mereu m am lovit de...puterea lucrului judecat
avand in vedere ca procesul de divort se va prelungii si peste vacanta de vara pot sa mai fac ceva sa schimb aceasta ordonanta presedintiala?
Discuție condominiu
Buna ziua,

Am urmatoarea problema. Am ramas singurul proprietar dintr un bloc de locuinte racordat la reteaua comuna de gaze .In cazul in care trebuie reparata instalatia de gaze cine va suporta cheltuielile?

Multumesc