avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotãrârea pronunþatã de Curtea de Apel mai poate ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotãrârea pronunþatã de Curtea de Apel mai poate fi atacatã?

Buna Ziua

Va rog sa mi spuneti daca am pierdut la curte de apel se poate merge la o instanta superioara.Este vb de divort cu copil minor.

Multumesc

Cel mai recent răspuns: tiberiucezar , utilizator 13:06, 3 Mai 2013
Daca este vorba despre un divort, inseamna ca la curtea de apel v-ati judecat in recurs, astfel ca in prezent nu mai aveti nicio cale de atac.

Ce va nemultumeste la hotararile date pana acum in fond, in apel si in recurs?
Pai in primul rand divortul nu s-a judecat corect m arog amanuntele tehnice nu le stiu dar cel mai mult ma nemultumeste programul de vizita dat in prim ainstanta dupa aceea faptul ca tribunalul nu a dat sentinta si pe capatul de cerere privind programul de vizita S a omis eu ramanand cu programul de vizita de la judecatorie ( asta alta aberatie)
Sau de exemplu judecator care a dat o hotarare la judecatorie ( in sala de consiliu pe divort) a dat sentinta si de la tribunal9 la atentionarea avocatului acesta a replicat ca are voie. HA HA HA)

Am un feeling ca la CEDO ar fii ceva de spus...
Ultima modificare: Vineri, 3 Mai 2013
tiberiucezar, utilizator
tiberiucezar a scris:

Am un feeling ca ...


...că o să îmbătrâniţi cu speranţa ...:(

N-am reuşit să înţeleg ce anume vă nemulţumeşte în privinţa divorţului.
Soluţia pronunţată pe divort ori calea corectă sau incorectă prin care s-a ajuns la soluţie?

Vă întreb pentru că m-am bucurat ieri (1 Mai) de o destinaţie turistică de vis, deşi am greşit de două ori drumul care m-a dus până la ea. (înţelegeţi oare ce vreau să zic?)

Spuneţi că tribunalul a omis să se pronunţe pe un capăt de cerere. Vă cred.

Dar atunci vă întreb: ce anume aţi făcut în acest caz?
Aţi cerut tribunalului să se pronunţe şi cu privire la ceea ce a omis (pe calea completării hotarârii)?
Nu aţi procedat aşa? Aţi ales direct calea recursului la curtea de apel?
Ei, daca-i aşa, înseamnă că aţi luat-o pe calea greşită.

Diferenţa între căile de munte şi căile din procedura civilă este următoarea:
- pe nebănuite cărări de munte se poate ajunge la aceeaşi destinaţie.
- dar procedura civilă vă duce direct în prăpastie, dacă nu cunoaşteţi exact calea pe care trebuie să o urmaţi. Unele lucruri se pot obţine NUMAI pe anumite căi.


După recurs, altă cale nu mai aveţi (şi când spun asta, mă gândesc că nu vă satisface doar admiratul peisajului de prin sălile de judecată ...).
Ultima modificare: Vineri, 3 Mai 2013
romascanu, moderator
da e buna teoria insa practica ne...termina din pacate
dar de ce ne miram oameni suntem cu totii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel fara recurs c_mircea c_mircea Am avut divortul, iar pe comunicarea venita acasa, scrie\"cu drept de apel in 30 de zile de la comunicare\". E posibil sa fie apel fara recurs? Prima data nu ... (vezi toată discuția)
Recurs loviri si alte violente cercetasa cercetasa sentinta care se da la tribunal in recurs pt. loviri si alte violente este definitiva si irevocabila ??????? (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare vichi_90 vichi_90 Buna ziua tuturor va rog daca ma poate lumina cineva: - tribunalul a judecat fondul- sectia contencios - am pierdut - curtea de apel a judecatrecursul - am ... (vezi toată discuția)