avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate lastrovi

Activitate lastrovi

Discuție Asigurare Auto
Buna ziua!
Vreau sa cumpar o masina din alta tara. As vrea sa il trec proprietar pe fiul meu care este minor. Intrebarea si dilema pe care o am este urmatoarea : pot sa fiu trecut eu, adultul si detinator de permis auto cu 22 de ani vechime, pe cartea masinii si talonul acesteia, dar ca utilizator al masinii, nu ca proprietar!? Vreau sa vad daca pot avea aceasta optiune pentru ca RCA-ul sa il fac pe numele meu, nu pe al minorului, care costa exagerat de mult. Mentionez ca nu doresc sa fiu trecut eu proprietar!
Daca exista aceasta varianta, se face diferenta intre proprietar si utilizator? Adica pe romaneste : masina nu imi apartine, eu doar o conduc.
buna ziua.in urma unui accident de masina produs de un taximetrist,victima fiind fiul meu care a avut ruptura de femur cu deplasare a trebuit operat si binenteles urmeaza lunile de recuperare.am depus plingere impotriva taximetristului dar am constatat ca la dosar nu sunt pozele de la locul accidentului.va rog frumos sa-mi spuneti daca am dreptate adica legea spune ca atunci cind faci un accident cu victime politistii care vin la locul accidentului fac masuratori si poze.asi mai avea o intrebare eu pot sa cer dosarul la politie sa vad ce a declarat taximetristul sau trebuie sa astept sa se ajunga in instanta.va multumesc.
Buna ziua!

In cazul unui accident de masina cu vatamare corporala ( ruptura de femur, operatie, 2 tije introduse in picior), pentru dosarul intocmit soferului in cauza, se vor lua in calcul numai zilele de spitalizare sau si cele de stat acasa? Se va tine cont ca victima, dupa o luna, nu poate inca sa-si foloseasca piciorul, nici macar sa-si indoaie genunchiul.
Trebuie facuta dovada scrisa de la medicul care l-a operat, pentru toata perioada de recuperare?

Va multumesc!
Discuție hg 662/2001
Buna ziua.legea 662/2001 este valabila si pentru firme de fast food mai mult mancare gatita deoarece eu nu am gasit in lege in categoria de colectare nimic despre uleiurile alimentare .Va multumesc
Buna ziua!

In anul 2005 am primit de la o firma, marfa spre vanzare cu plata la "vanzare".Aceasta firma a incasat banii pe produsele vandute pana in vara lui 2006, dupa care nu s-au mai prezentat.
In 2008, magazinul detinut de catre mine s-a inchis, iar marfa achizitionata de la firma respectiva nu s-a returnat, deoarece nu au venit la solicitarea noastra de a-si lua produsele inapoi.Mentionez ca solicitarea am facut-o telefonic, nu in scris.
Iar produsele le-am aruncat deoarece s-au deteriorat,fiind vorba aici despre incaltaminte.
Luna aceasta m-au sunat de la firma pentru ca vor sa-si faca retur la marfa, iar marfa aceasta nu mai exista si nici banii pe ea nu ii pot da, pentru ca practic nu a fost vanduta.
Dupa 5 ani exista riscul sa fiu data in judecata pentru ca nu le pot inapoia marfa?
Răspuns la discuția Reduceri pentru studenti
Va multumesc!
Buna ziua!

Sunt studenta si am infiintat o firma, insa nu am benefeciat de acele reduceri la Registrul Comertului aplicate studentilor, deoarece am avut o restanta si nu m-am incadrat in cerintele legii respective.
As dori sa aflu daca la taxa pentru autorizatia de la Primarie, care este de 3.000 Ron, pot beneficia de vreo reducere?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Forfetar 2010
Multumesc!
Discuție Forfetar 2010
Am infiintat o firma in martie 2010. Trebuie sa platesc forfetarul?
Discuție firma starter
Buna ziua!
Am citit articolul publicat de D-na Anca Dumitrescu, in legatura cu Legea prin care tinerii sub 35 de ani pot infiinta firme cu capital de 10 lei si scutiri de impozite.stiu ca este un proiect de lege deocamdata si n-a fost aprobat, dar daca eu imi infiintez firma acum, atunci cand se aproba acest proiect, pot beneficia de calitatea de firma starter?Sau se poate si acum infiinta firma Starter?
Multumesc!