avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Activitate alex_say_best

Activitate alex_say_best

Răspuns la discuția PROBLEME MEDICO LEGAL
Nu ii cunosteam pe niciunul dintre cei 2 ...ce as putea face in continuare ? care sunt pasii ? :(((
Buna ziua tuturor . Am si eu o mare mare problema ..... Acum cateva zile un pusti de 18 ani m`a injurat in plina strada pe motiv ca l`am oprit sa o mai bata pe prietena lui . In acel moment i`am dat acestuia cu spray paralizant in fata . Ideea e ca s`a dus la politie in aceeasi zi direct cu CERTIFICAT MEDICO LEGAL PE 12 ZILE . Fapta s`a intamplat in aceeasi zi la ora 16 : 00 iar el a ajuns in aceeasi zi seara la politie cu certificatul eliberat la ora 14 : 00 ceea ce nu avea cum din cauza ca fapta s`a petrecut la ora 16 : 00 . Si culmea culmilor este ca deja pe certificat are 12 zile pentru un banal spray paralizant de la care efectul trece in 2-3 ore . Am aflat anterior ca parintii lui sunt FULL FULL de bani si atunci mi`am dat seama cum au fost toate acestea posibile . Iar problema este ca are cu prelungire pe certificat :((((( . Cum pot iesi din aceasta problema si care sunt urmarile tinand cont ca parintii acestuia nu vor sub nici o forma sa isi retraga plangerea ? :(( Pana unde se poate ajunge si ce este bine sa fac ? Multumesc foarte mult anticipat
Acum 4 ani de zile am facut un credit in valoare de 5000 RON la [Banca A] si un credit de 9000 RON la [Banca B] ...am platit 6 luni la ambele dupa care am fost dat afara de la servici si nu am mai avut din ce plati ratele ... Nu am mai achitat o rata de 2 ani si 6 luni.Am primit foarte multe notificari , somatii de la [firma recuperare] ( ambele credite au ajuns la firma aceasta de recuperari ) iar ultima am primit`o acum 3 zile in care am fost instiintat ca in termen de 5 zile daca nu achit suma integrala da [firma de recuperare] privind creditul de la [Banca B] voi in EXECUTAT SILIT pentru recuperare . Nu am absolut nimic pe numele meu insa momentan sunt angajat la o firma de 1 luna de zile cu care de munca la fortele de munca si primesc salariul pe card lunar la [Banca C]. Ce imi pot face cei de la [firma de recuperare] privind creditul de la [Banca A] si cel de la [Banca B]? Imi pot face oprire pe salariu ? Este greu de obtinut aceasta oprire pt ei ? Din momentul de fata aproximativ cat timp poate dura pana pot face oprirea ? Cat au voie sa imi opreasca maxim din salariul lunar net ? Daca in caz ca se va pune oprire pe salariul meu net iar eu primesc salariul pe card imi vor opri fix 1/3 din venitul lunar net sau va trebui sa demonstrez ca banii care imi intra pe card sunt salariul meu ? Ma gandesc sa nu imi opreasca in prima luna toti banii sau sa continue asa nestiind ca banii dupa card sunt virati de catre angajator reprezentand salariul meu .... Iar din moment ce am primit de la [firma de recuperare] acum 2 zile notificare cum ca daca nu achit in termen de 5 zile suma integrala se va trece la executare silita de catre un executor judecatoresc asta inseamna ca deja sunt facute demersurile si ca urmeaza ? Sau ca va mai trece mai mult timp pana cand se va pune in aplicare.... In jur de cat ? Va multumesc anticipat pentru ajutor si astept niste raspunsuri detaliate ca sa stiu ce am de facut :sorry: