avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate david ioan

Activitate david ioan

Discuție Cabinet juridic
Ma intereseaza in ce masura pot sa deschid un cabinet juridic.Sunt licentiat in dreptsi m-ar interesa daca ar exista vreo portita legala de a face ceva.Iata cum vad eu lucrurile:vine omul cu un necaz,o intrebare,oameni simpli,expune problema,daca pot ii raspund pe loc,daca nu ma documentez pe fiecare caz,cer sfaturi,colaborez cu oameni specializati(avocati,magistrati,cons jr.) Ii dau omului indrumare,in expun ce sanse are,daca doreste sa continue,il recomand colegilor avocati.Totul in schimbul unei taxe modeste(50,100 lei)As lucra in sediu fix si pe teren chiar.In concluzie daca este vreun cod caen,forma de organizare,plata taxelor catre stat,va rog.Nu voi lua nimanui painea de la gura,ci voi furniza"paine".
Sunt foarte proaspat absolvent si as dorii sa incep cu inceputul..Daca tot sunt licentiat in drept vreau sa ma apuc sa invat dreptul.Deci rog pe cineva cu adevarat avizat sa ma indrume.Intrebarile ar fii:care sunt cartile si autorii, cele mai bune si de unde le pot procura inclusiv in format electronic.Ma intereseaza in ce masura si in ce procent acestea ma ajuta in conditiile noilor coduri.Vreau sa fac treaba metodica si pe indelete.Nu ma grabesc ,o sa dau o singura data cand o sa fiu pregatit,ori intru ori emigrez inca odata.Va multumesc!
Răspuns la discuția restabilirea situatiei anterioare
Cine si ce sa mai restabileasca,singura chestiune este sa incerci sa-ti recuperezi prejudiciul.
Sa presupunem ca promovez examenul de admitere in profesia de avocat,si devin avocat stagiar,din ce i-mi voi intretine familia,avand in vedere ca acum practic o alta meserie,care imi asigura cele necesare.
Răspuns la discuția taxe si impozite
Depinde de ce intelegem prin consultanta juridica.Un sfat, o indrumare,clarificarea unei directii de urmat,contract de consultanta,toate sunt consultanta.Si nu trebuie sa se teama nimeni ca va ramane fara painea cea de toate zilele,daca ofera un ajutor dezinteresat.Sunt student la drept si nu am inca capacitatea sa ma descurc singur,de aceea am cerut un sfat.Am 46 de ani sunt maistru constructor si nu ma tem ca o sa raman fara clienti daca sfatuiesc pe cineva cum sa-si faca o casa,mai ieftin si mairepede,deoarece sunt foarte bine pregatit profesional,la nivelul meu sunt de top,sunt sincer si nu sunt avar.
am ridicat o problema cu privire la o dubla impunere si observ ca nimeni nu doreste sa abordeze acest subiect.Exista cineva pe acest forum care sa poata sa faca o argumentatie completa ca in fata unei instante,care sa dovedeasca dubla impunere si ce ar trebui facut .Era vorba de subiectul de la Taxe si impozite ridicat de David Ioan,si fara o incercare de abordare cel putin.
Am mai ridicat aceasta problema,dar nu am primit din pacate nici o sugestie ptr.rezolvarea ei.Asadar am o masina pe care am inscris-o in Romania in iulie 2010,iar la primarie mi-i sa cerut sa platesc impozit si pe perioada pe care am detinut-o in Spania unde am locuit ca rezident,masina fiind inscrisa in trafic si la impozit pe numele meu.Am platit trei ani acolo si acum mi-i se cere sa platesc si aici.Daca ma repatriam dupa 20 de ani si nu dupa trei ce sa-r fii intamplat?Am contestat la primarie acest lucru si am primit in scris raspunsul ca trebuie sa platesc.Va rog sa ma indrumati unde sa ma adreze si cum sa rezolv.
Am mai ridicat odata aceasta problema dar acum lucrurile devin serioase.Sunt domiciliat in Romania si rezident in Spania.Am cumparat o masina in Spania am inscriso in trafic la inmatriculari,am platit impozit pe ea,iar la intoarcerea in Romania in momentul inmatricularii aici mi-i se cere sa platesc impozit de la data dobandirii,2007,pana in prezent.Mi-i se aplica codul fiscal roman ptr. un bun cumparat in Spania si declarat la autoritatile fiscale spaniole,ptr. care am platit deja impozit 3 ani.Ce pot sa fac.Sunt student la drept an 3 insa recunosc ca nu stiu cum sa rezolv desii stiu ca am dreptate.Sa-i actionez in judecata,cat de complicat este?
Discuție masina impunere
sunt rezident in Spania si domiciliat in Romania.am cumparat in 2007 o masina cu cvc am inscriso in Spania pe numele meu,iar azi22.06.2010am vrut sa o inscriu.Ptr. a obtine de la Primarie taxa de inmatriculare referentul fiscal al Primariei mi-a conditionat incasarea taxei de inmatriculare,de achitarea unei amenzi de pana la 800 ron ptr. nedeclarare in termen de 30 de zile de la dobandirea auto,plus impunere la zi din 2007 pana in prezent.In Spania am platit impozit la zi.aberatie comunista am zis eu si am apelat la juristul primariei sa-l lamureasca pe individ.Din pacate omul nu stia cum il cheama si am rezolvat dupa ce la-m amenintat pe functionar cu actionarea in judecata.Daca poate cineva sa faca o expunere lege ,art.,ce se aplica si cu trebuie facut in astfel de situatie eu ma oblig sa o tiparesc si sa o lipesc pe usa referentului.
Discuție girant
daca sunt girant la cineva care a scos o anumita suma de bani din banca si nu mai doresc sa-l mai girez ma pot retrage,si cum o pot face?