avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate baietzika

Activitate baietzika

Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
cristina1990 a scris:

9iustitia a scris:

cristina1990 a scris:

Eu din pacate nu voi reusi sa iau peste 5 la procedura penala, organizarea mi s-a parut fff usoara iar la civil la subiectul doi nu i-am trecut pe toti deoarece am inteles gresit cerinta iar la sub.3 am pus ca idioata si \\"data pronuntari sentintei\\"....sunt dezamagita de mine ca nu am putut sa imi amintesc la penal multe lucruri(pur si simplu am avut impresia ca nu am citit nimic la penal). Toata stima pentru cei care vor reusi sa ocupe cele 120 de locuri.

Ti-ai calculat? Daca ai gresit doar atat ai sanse.
La procedura se scade 0.10 din punctajul de 1.50 pentru orice ai scris in plus.....deci ai 1.40...NU-I ASA?




Mi-am calculat...la proc.civila in jur de 8.80 si la organizare( daca se puncteaza cu 0.5 la atributiile procurorului chiar daca nu am scris \" actioneaza pentru prevenirea si combaterea criminalitatii, sub coordonarea ministrului justitiei, pentru realizarea unitara a politicii penale a statului\" ci am reformulat eu nu termenii mei...ceea ce nu cred) si nu imi scade la punctul 3 unde am formulat ceva de genu \" cand eliberarea se face din motive imputabile....\" si nu era si \"imputabil\" prin lege...iau 9.50( am gresit total o atributie a procurorului).La procedura penala nu iau decat 4.50...doar daca printr-o minune mai puncteaza ceva la sub.4( pe care nu le-am scris exact ca in cod ci le-am reformulat fara a specifica perioada aia de 60 de zile cu toate ca o stiam), chiar si asa imi iese un 7.76 o nota prea mica raportandu-ma la cele de anu trecut. Ei oricum vor mai gasi greseli si vor scadea si de aceea nu ma bazez pe punctajul meu.Tu cum ti-ai calculat, ce ai gresit?
Iar referitor la punctul 2 de la civil as dori sa imi indice textul de lege unde se precizeaza ca interzisii si cei ce depun marturie mincinoasa pot depune marturie, probabil au realizat punctuajul fara sa tina cont de al.2 sau sunt eu prea batuta in cap si nu inteleg formularea enuntului.

cpc 2010 art 315 nu pot fi ascultate ca martori urm categorii de persoane....alea pe care ar fi tb sa le scriem noi.
apoi exceptie, pers mention la pct 1,2,3,4 pot fi ascultate ca martori daca exista conventie intre parti rezulta ca interzisi si condamnati pt marturie ...nu au dreptul de a fi ascultate ca martori niciodata in nici o situatie. nici acum nu ai inteles?
Daca exista conventie intre parti, pers de la pct 1234 pot fi ascultate ca martori cu toate ca in mod normal aceste sunt cat de persoane mentionate in cod ca interzise la ascultare dar daca ambele parti sunt de acord si incheie o conventie in acest sens pot cere instantei sa asculte ca martori o pers care se incadreaza in categoria respectiva.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
9iustitia a scris:

baietzika a scris:

9iustitia a scris:

rosa_weigand a scris:

Eu nu inteleg ceva... poate imi spuneti si mie. La pct.4 la Organizare baremul spune sa fie dintre atributiile din legea 304. Eu am pus si de acolo, dar si din cele generale. Normal mi s-ar parea sa se puncteze si ma gandesc sa contest pe tema asta, pt simplul motiv ca in cerinta nu specifica de unde sa fie atributiile respective. Acum, si daca gresesc, sa-mi respinga cererea... Nici metoda de contestare prin fax nu mi se pare chiar la indemana.
Iar formularea de la procedura penala de la pct.2 m-a cam bagat in ceata. Am scris dar nu am scris punctual, pentru ca intelegeam unde bate, dar nu ft clar. Sper sa puncteze in ciuda invartirii mele si prin jurul subiectului.
Oricum nu cred ca iau, ca m-am hotarat tarziu sa dau examenul. Si cu toate astea, nu mi s-a parut foarte greu.


Exact pe motivarea asta m-am gandit si eu sa depun contestatie....au formulat prea general cerinta!
Inca ceva: cum va autoevaluati?va scadeti daca nu ati formulat exact ca in barem?De exemplu daca nu am specificat \"partile legal citate\" nu s-au prezentat....cred ca trebuie sa scad ceva din aia 0.25 ,nu?????!!!!



nu cred ca fix ca in barem. am citit ceva in regulam de organizare concurs. ideea generala sa reiasa din formularea ta.



Poti sa dai un link la regulament,te rog ? Merci .

[ link extern ]
posibil aic. daca nu nu mai stiu sigur. formularea era ecva de genu " se va tine cont la acordarea punctajului de vocabularul juridic, formulare precum si de aspectul general al lucrarii stersaturi, corecturi scris ilizibil...etc"
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
rosa_weigand a scris:

Nota sub linie, adica sub cele 120 locuri. Imi zicea o prietena ca ai avea totusi un avantaj daca e totusi nota mare, dar poate glumea sau vorbea asa... Nu vorbeam acolo doar de formularile mele, ca n-am schimbat tot, dar si de cerinte. Oricum, imi pare rau ca nu intru, m-am hotarat prin iulie si pana atunci nu invatasem nimic, vin si din alt domeniu, ca n-am gasit in juridic in cei 2-3 ani de la absolvire. Poate ar trebui sa ma bucur si sa nu intru daca am peste 6-7, dar mi-e frica si sa zic asa pentru ca nu stiu sigur nota pana nu mi-o dau ei. Alte optiuni nu stiu ce ar mai fi. Pe post direct mi-e ceva mai frica.

frica de ce? nu te mananca nimeni. ela fel ca si aici...cred decat ca dai exam si la calculator pt a dem cunostinte de utilizare calc

Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
9iustitia a scris:

rosa_weigand a scris:

Eu nu inteleg ceva... poate imi spuneti si mie. La pct.4 la Organizare baremul spune sa fie dintre atributiile din legea 304. Eu am pus si de acolo, dar si din cele generale. Normal mi s-ar parea sa se puncteze si ma gandesc sa contest pe tema asta, pt simplul motiv ca in cerinta nu specifica de unde sa fie atributiile respective. Acum, si daca gresesc, sa-mi respinga cererea... Nici metoda de contestare prin fax nu mi se pare chiar la indemana.
Iar formularea de la procedura penala de la pct.2 m-a cam bagat in ceata. Am scris dar nu am scris punctual, pentru ca intelegeam unde bate, dar nu ft clar. Sper sa puncteze in ciuda invartirii mele si prin jurul subiectului.
Oricum nu cred ca iau, ca m-am hotarat tarziu sa dau examenul. Si cu toate astea, nu mi s-a parut foarte greu.


Exact pe motivarea asta m-am gandit si eu sa depun contestatie....au formulat prea general cerinta!
Inca ceva: cum va autoevaluati?va scadeti daca nu ati formulat exact ca in barem?De exemplu daca nu am specificat "partile legal citate" nu s-au prezentat....cred ca trebuie sa scad ceva din aia 0.25 ,nu?????!!!!



nu cred ca fix ca in barem. am citit ceva in regulam de organizare concurs. ideea generala sa reiasa din formularea ta.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
rectific dp. autoevaluare 78 cu majja specifica.....s-ar putea sa am sanse
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
n-am asteptat baremul. cred ca si eu cam tot ca tine sunt.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
nu cred ca ne da asa ceva. eu m-am axat pe ce are leg cu activit grefierului
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
am citrit in postari mai vechi grefieri care s-au facut avocati. si invers, profesori ajunsi grefieri. pe voi ce va detrmina sa va schimbati meseria? sau poate lipsa ei. ce motivatie aveti?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
se zice ca nu e bine sa citesti nimic in ultima zi ca te zapacesti, incepi sa te panichezi crezi ca nu mai stii nimic...asa ca am luat pauza totala azi.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
stie cineva sigur cat este indemnizatia cursant? acu doi ani stiu sigur de 930 lei. dar acum?