avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate ioana.crisan

Activitate ioana.crisan

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Doar atat?si cum se va calcula apoi indemnizatia?mentionez ca in perioada ian-iulie 2015 am fost si in somaj..nu tb sa duc adeverinta cu veniturile din somaj din acea perioada la AJPIS?
Multumesc!
Buna ziua,
In prezent beneficiez de stimulent de insertie(de pe activitatea PFA) si as vrea sa trec la indemnizatie crestere copil pana la 2 ani,imi puteti spune de ce acte am nevoie la dosar ca sa se faca modificarea(fata de ce acte am depus deja.)???
Multumesc!
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Multumesc pentru raspuns.

La solicitarea stimuletului de insertie, dupa nasterea copilului, este obligatorie suspendarea activitatii PFA?sau imi pot continua activitatea pfa si primesc cei 500 lei lunar(stimulent de insertie)? inclin sa optez pt aceasta varianta daca este posibila, pt ca solicitarea CCC presupune suspendarea activitatii automat,nu?

MULTUMESC!
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in 2 privinte:
1. eu am un pfa deschis de un an de zile, cu venit declarat de 600 lei/trimestru(obiectul de activitate e "act de divertisment"cu caracter ocazional) si in luna februarie trebuie sa nasc.
mi s-a spus de la casa de asigurari de sanatate ca as putea opta direct pentru stimulentul de insertie in loc de concediu crestere copil, in momentul in care nasc, pentru a nu-mi intrerupe activitatea de pfa.
este posibil asa ceva?
eu stiam ca trebuie sa-mi iau cic si abia apoi sa renunt daca vreau si sa iau pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului stimulentul de insertie...
2. avand in vedere ca nu o sa beneficiez de concediu pre si post natal,fapt datorat venitului mic inregistrat/luna(mai mic decat minimul pe economie)-fapt comunicat tot de casa de asigurari de sanatate, cand pot sa-mi depun dosarul pentru indemnizatie CIC? se poate imediat dupa nastere,sau trebuie sa treaca o perioada?


multumesc!
Buna ziua,
Ma ajutati si pe mine cu un sfat?
sunt insarcinata in luna a 3-a,am fost in somaj din 27.01.2015 pana in 27.07.2015,eu fiind si pfa cu acte-n regula incepand din ianuarie a acestui an. mentionez ca in perioada somajului am inregistrat venituri pe pfa dar ocazional si care nu depasesc ISR.
intrebarea mea este: dupa ce mi s-a terminat somajul,trebuie sa inchei un contract intre mine ca pfa, cu casa de asigurari si sa contribui de acum pana in februarie 2016(luna nasterii),pentru a beneficia de indemnizatie CCC???
sau nu este nevoie,avand in vedere ca nasc in mai putin de 9 luni de la terminarea somajului??
va rog sa ma indrumati ce legislatie sa citesc in acest sens!
multumesc!
Răspuns la discuția job in maternitate?
va multumesc pt raspuns!
o zi buna va doresc!
Răspuns la discuția job in maternitate?
da,intru in maternitate...deci nu se poate sub nicio forma sa continui eu cu salariile firmei???:(
Buna ziua,
Sunt de profesie economist, lucrez la privat pe resurse umane - salarizare, si o sa intru in curand in maternitate.
Intrebarea mea este:
"Care ar fi varianta legala sa continuu sa fac salariile si in maternitate, intrucat seful meu este de acord sa le fac eu in continuare si sa ma plateasca, doar ca acei bani trebuie justificati cumva. Se poate incheia o conventie ceva, pe mai putine ore sau care ar fi varianta cea mai buna???"
Astept un raspuns.
Va multumesc!
Buna ziua!
poate sa-mi spuna si mie cineva care ar fi cuantumul indemnizatiei de somaj daca am o vechime de 3 ani si 6 luni in domeniul bancar, iar salariul brut a fost aprox. 1800 lei???
astept un raspuns!multumesc anticipat!
Răspuns la discuția preaviz
este concediere colectiva ca urmarea a inchiderii uneu agentii bancare-desfiintarea posturilor.
persoana a fost detasata temporar(o saptamana)in alt oras si a fost anuntata ca o sa i se trimita preavizul din localitatea de resedinta in localitatea unde a fost detasata,pentru a-l semna(in original).
mie personal, mi se pare ca angajatorul trebuie sa astepte intoarcerea salariatului ca sa-i dea preavizul,nu?ca doar nu-si cauta servici in localitatea unde este detasat...
salariatul poate sa refuze semnarea preavizului pana se intoarce in localitatea de domiciliu?
va multumesc!