avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate dasca

Activitate dasca

Răspuns la discuția Ore suplimentare !
va multumesc mult pentru ajutorul acordat
Lucrez la o asa zisa ,,mare companie" din Romania de vreo patru ani in functia de sofer pe un autoturism. Eu si colegii mei muncim enorm de mult si fara concedii de odihna de vreo 4 ani pentru un salariu de 1700 ron . Ce inseamna mult? - peste 320 de ore /luna, lucru confirmat de foile de parcurs zilnice pe care le efectuam, foi in care sunt trecute si deplasarile zilnice in tara si peste hotare. In paralel cu foile de parcurs societatea intocmeste niste fise de pontaj fictive in care aparem cu 8 ore /zi. As mai putea spune ca in dese randuri suntem trimisi acasa la ora 16 sa ne odihnim deoarece la ora 00.30 trebuie sa asteptam un avion cu 2 sau 3 colaboratori straini.Si a doua zi trebuie sa fii apt , spalat,freshat pentru a o lua de la capat. Rugamintea este sa ne spuneti cum putem( si daca putem )ataca in justitie aceste fapte ale angajatorului,daca avem castig de cauza , si o recomandare de un avocat bun.
Cu deosebite multumiri
Răspuns la discuția ore suplimentare
Oare chiar nu vrea nimeni sa ma ajute???:((
Lucrez la o asa zisa ,,mare companie" din Romania de vreo patru ani in functia de sofer pe un autoturism. Eu si colegii mei muncim enorm de mult si fara concedii de odihna de vreo 4 ani pentru un salariu de 1700 ron . Ce inseamna mult? - peste 320 de ore /luna, lucru confirmat de foile de parcurs zilnice pe care le efectuam, foi in care sunt trecute si deplasarile zilnice in tara si peste hotare. In paralel cu foile de parcurs societatea intocmeste niste fise de pontaj fictive in care aparem cu 8 ore /zi. As mai putea spune ca in dese randuri suntem trimisi acasa la ora 16 sa ne odihnim deoarece la ora 00.30 trebuie sa asteptam un avion cu 2 sau 3 colaboratori straini.:(Si a doua zi trebuie sa fii apt , spalat,freshat pentru a o lua de la capat#-o. Rugamintea este sa ne spuneti cum putem( si daca putem )ataca in justitie aceste fapte ale angajatorului,daca avem castig de cauza , si o recomandare de un avocat bun.
Cu deosebite multumiri