avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela_eu

Activitate Mihaela_eu

Iata ce scrie in contract:

8. Cesiune
(1) XXXXXX are dreptul să transfere integral sau parţial drepturile şi
obligaţiile sale unei terţe părţi, cu notificarea Clientului, dar fără a solicita
consimţământul acestuia şi fără ca acesta să aibă dreptul la compensaţii de
orice natură. XXXXXX se va asigura că această cesionare sa nu afecteze
negativ drepturile şi obligaţiile Clientului prevăzute în prezentul Contract.

XXXXX nu m-a notificat!!!! Si nici nu i-a interesat cand le-am spus ca nu imi permit sa achit acea suma...ceea ce poate insemna ca ma afecteaza negativ...

Multumesc pentru raspunsuri!
Dar pot face asta fara sa ma notifice?

Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns!

O intrebare mai am: operatorul de telefonie are voie sa imi cesioneze datoria fara sa ma notifice inainte? Practic eu m-am trezit cu o notificare de la o firma de care nici nu am auzit si care are datele mele personale...ce dovada am eu ca ei au dreptul sa imi ceara sa le platesc lor suma pretinsa si nu operatorului?!

Multumesc,
Buna ziua,

In luna august 2014 m-am trezit cu o factura lunara de servicii telefonie mobila in valoare de cca 600roni. Am solicitat detalii la furnizor si am primit raspuns ca am avut trafic de net peste ce era in prevazut in abonament. Dupa lungi discutii nu am reusit sa obtin de la ei dovada ca intr-adevar eu am intrat pe net si am consumat mai mult decat era in abonament. Furnizorul sustine ca nu are acces la site-urile si descararile de pe net utilizate de mine...Am facut sesizare la ANPC si am primit un raspuns surprinzator dupa 45 de zile de la depunerea sesizarii: "Instanta de judecata prin numirea unui expert tehnic judiciar poate decide". In urma cu cateva zile am primit prin posta o notificare de la Cyclex in care ma someaza sa achit restanta in data de 21nov sau ma dau in judecata.
In concluzie va rog sa ma ajutati cu parerea dvs:
1. este normal ca eu, consumator, sa nu primesc lamuriri daca intr-adevar am consumat ceea ce sustine furnizorul de servicii?
2. este normal ca ANPC sa ma tina 45 de zile pentru un raspuns ciudat?!
3. ce presupune decizia unui expert tehnic judiciar? Sa inteleg ca trebuie sa dau in judecata furnizorul? Am sanse sa castig sau sa ma las calcata in picioare si sa dau bani tuturor celor care suna la usa?

Multumesc,
Buna ziua,

Am primit dosarul de executare silita (poprire pe salariu) de la BEJ xxx in care sunt anuntata ca sentinta este irevocabila iar platitor apare fosta companie unde am lucrat. In cazul in care trec 3 ani se prescrie datoria? Firma respectiva nu cred ca a platit in numele meu...m-ar fi contactat (in plus sunt in insolventa).

Multumesc!
Am primit in ianuarie 2011 decizia de executare silita prin poprire pe salariu. In luna februarie am primit un telefon de la banca prin care ma intreba cand am de gand sa achit creditul. In afara de acest telefon, pana in momentul de fata, nu am primit absolut nimic altceva. Nici la firma unde lucrez nu a venit nicio instiintare de poprire. Va rog sa imi spuneti daca se poate prescrie/perima executarea silita, in ce conditii si in ce termen. Multumesc!
Am un credit de nevoie personale fara giranti pt care nu am obtinut reesalonare de la banca si nu mai fac fata sa achit. Nu am bunuri pe numele meu insa sotul are 1/4 mostenire din casa parinteasca si 1/4 este actionar la o firma mica. Se pot executa bunurile sotului?

Multumesc!
Cu scuzele de rigoare am incercat sa sterg insa vad ca se publica in forma initiala. Se poate sterge mesajul si sa-l public inca odata corect?

Multumesc,
Mihaela
Buna ziua,

Incerc sa va expun situatia mea in cateva randuri cu rugamintea de a-mi da un sfat in privinta rezolvarii.

In anul 2008 am facut un credit de nevoie personale in valoare de 20.000eur si card de credit pe 3 salarii, fara sa girez cu bunuri personale intrucat nu detin imobile, masina, teren, etc. Tot in 2008 si sotul a luat un credit de 10.000eur si card de 3 salarii in aceleasi conditii. Din pacate sotul nu mai lucreaza de un an iar mie in martie 2009 mi s-a scazut salariul cu 30%. Am depus la banca cereri de reesalonare pe ambele nume insa am primit raspuns negativ din partea bancii desi am atasat cererii si dovezile prin care demonstram incapacitatea noastra de a plati.
Dupa lungi discutii cu banca in care le propuneam ca noi sa achitam creditul sotului si cele doua carduri iar pt creditul meu am cerut sa se faca reesalonare prin care eu sa achit jumatate din rata actuala mi s-a aprobat dar conditia sa achit restantele acumulate pe perioada negocierii. Intelegerea aceasta a fost facuta verbal deoarece sub nicio forma nu au vrut sa-mi dea in scris ceva. Evident ca desi eu achitam jumatate, restantele se acumulau in sistem, timp in care (aproape un an) am fost sunata de 3-4 ori pe luna si uneori am fost chiar amentintata cu executarea silita.
Am incercat sa le explic ca sunt dispusa sa dau bancii mai mult decat venitul nostru familial si chiar amplatit la zi creditul sotului si cardurile de credit insa nu gasesc intelegere la dansii.

In afara celor expuse mai sus am avut pb deoarece mi s-a pierdut contractul in original (in urma sesizarii facute de mine la banca mi-au comunicat ca a ajuns la o persoana pe care nu o cunosc) si in momentul de fata detin doar o copie conform cu originalul.
O alta pb provocata de banca ar fi ca am depus o cerere de schimbare a datei scadente a ratei si desi am platit comision 50euro, mi-au cerut sa achit doua rate intr-o luna desi in momentul in care am depus cererea am solicitat la ghiseu data urmatoare cand urmeaza sa achit.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat cum as putea sa obtin acea reesalonare. De asemenea as dori sa stiu ce presupune executarea silita in cazul meu avand in vedere ca in continuare nu detin bunuri pe numele meu.

Multumesc,
Mihaela