avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate raulTM

Activitate raulTM

Buna ziua,Va multumesc pt raspuns dar se pare ca nu ati inteles intrebarea!nDeci, in momentul cand eu le-am vandut parintilor mei casa EU NU AVEAM DREPT DE VANZARE PENTRU CA NU ERAM INTABULAT CU EA! ACELASI LUCRU SCRIE SI PE CERTIFICATUL FISCAL PE CARE L-AM SCOS IERI DE LA PRIMARIE! Deci contract nul!
Buna ziua,
Se poate vinde un imobil neintabulat? Eu am vandut o casa in 2008 parintilor mei iar zilele trecute am scos un certificat fiscal de la primarie si tot eu apar cu imobilul deoarece ai mei nu s-au intabulat.Problema este ca in fiscal e precizat FARA DREPT DE VANZARE iar eu am vandut-o la notar nefiind intabulat in acel moment cu casa.Vreau sa stiu daca contractual este nul .Va multumesc
Răspuns la discuția Contract de vanzare cumparare nul
Buna seara, Va multumesc pentru raspuns dar totusi eu am putut vinde un imobil daca nu eram intabulat cu el?
Buna seara,
In anul 1995 am dobandit prin contract de vanzare cumparare de la bunicul meu o casa pe care in anul 2007 am vandut-o parintilor mei prin contact de vanzare cumparare la notar in alt judet.Saptamana trecuta am scos un certificate fiscal de la primarie din care rezulta ca eu sunt proprietar pe casa fara dreptul de a vinde pt ca nu sunt intabulat!!!! Spuneti-mi va rog daca contractual de vanzare cumparare facut cu parintii mei este nul deoarece nu am fost intabulat cu casa in momentul vanzarii catre ei iar ei nu au facut nici un demers pt a se intabula dupa aceea!!! Oricum moral m-au pacalit oarecum la acea vreme cand m-au convins sa le vand lor#-o#-o#-o
Discuție Intabulare
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie.In anul 1995 am primit cu contract de donatie de la strabunicul meu o casa cu cateva terenuri aferente.Parintii mei" m-au convins" sa le fac lor un contract de vanzare cumparare pe tot ce am primit ceea ce am si facut in anul 2006 la un notar in alt judet.Problema sta in felul urmator: astazi am mers la primarie pt un certificate fiscal si surpriza... eu apar ca unic proprietar pe casa si terenurile aferente din 1995-prezent,inclusiv facturile de utilitati sunt pe numele meu.Spuneti-mi va rog ce pot face in acest caz pt a-mi lua casa inapoi deoarece ei nu s-au intabulat si au trecut 6 ani de atunci,sau ce pot face mai exact in acest sens.VA MULTUMESC
Răspuns la discuția FACTURA FURNIZOR
Va mulumesc pt raspuns,dar nu am formulat eu bine intrebarea.Am primit factura pe marfa,problema e ca nu vreau sa platesc diferenta de 3500 de roni pt ca am marfa deteriorata si nu vor sa-mi faca factura de retur ca sa reglam soldul
Buna ziua,
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati in aceasta problema;Detin un SRL si am probleme cu un furnizor care nu vrea sa-mi faca factura de retur pe marfa deteriorata neavand cu el decat o intelegere verbala in aceasta privinta.Acum 5 luni am primit marfa in valoare de 7500 de roni din care am achitat 4000 esalonat,pt restul de 3500 de roni vra sa ma actioneze in judecata.In decurs de 1 an de colaborare cu el am platit peste 150000 de roni neavand nici o problema de acest gen.Vreau sa stiu ce am de facut in cazul unui proces fiindca nu vreau sa am probleme cu toate ca nu exista nici un fel de bun mobil sau imobil pe firma iar firma nu are profit.Ce pot face sau ce consecinte exista in acest caz? VA MULTUMESC SI SARBATORI FERICITE
Discuție PROCES CIVIL
Buna ziua,
Va rog frumos daca poate cineva sa ma indrume in legatura cu o factura la furnizor de 7500 ron din care s-a achitat 3500 de ron ,restul de 4000 fiind marfa deteriorata pe parcursul unei colaborari de 1 an de zile,furnizorul vrea sa ma dea in judecata pt neplata,nu vrea sa faca factura de minus chiar daca l-am averizat verbal de mai multe ori.Vreau sa stiu ce consecinte ar putea fi sau cum sa procedez in cazul unui eventual proces.Precizez ca nu exista bunuri de executat iar firma nu are profit.Pe parcursul colaborarii cu furnizorul i-am achitat la timp facturi de peste 150.000 de roni si am fost corect intotdeauna.VA MULTUMESC
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti daca poate fi dat in judecata si pentru ce motiv,(care ar fi consecintele) un SRL care nu a platit la timp (60 DE ZILE stipulat in contract) o factura la furnizor si plateste partial la un interval de zile( 10 zile) o anumita suma de bani,din factura platindu-se 60% din valoarea ei in decurs de 200 de zile.MULTUMESC
BUNA SEARA
DETIN UN SRL SI DORESC SA PREIAU UN LEASING AUTO PE FIRMA DE LA CINEVA CARE NU MAI POATE ACHITA RATELE SI AS DORI SA CUNOSC TOATE PROCEDURILE LEGALE PT A NU FI PAGUBIT MAI ALES CA VOI ACHITA O SUMA DE 5000 EURO CA SI PRETENTIE CELUI CARE IMI CEDEAZA LEASINGUL MULTUMESC ANTICIPAT