avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate neluv

Activitate neluv

Buna seara

Am un apartament obtinut prin donatie .La inceput donatorii au fost tatal meu si sotia lui, adica mama mea vitrega si donatarii am fost eu si sora mea buna. Ulterior sora mea mi-a donat partea ei. Donatia a fost cu drept viager in favoarea donatorilor , tatal meu si sotia lui si cu interdictie de vanzare pe perioada vietii lor. Acum dupa decesul lor am scos extrasul prin care apartamentul este liber de sarcini , intabularea fiind pe numele meu. In actul de donatie mama vitrega specifica ca apartamentul care se doneaza a fost dobandit prin cumparare in timpul casatoriei dar din mostenirea mamei mele bune. Am acte doveditoare. Tot in actul de donatie tatal meu specifica ca aceasta se face cu scutire de raport.
Acum vreau sa vand apartamentul prin programul prima casa. Pot sa apara probleme la agentia de garantare sau la banca?
Copiii mamei vitrege pot ataca donatia? Nu au facut succesiune dupa decesul acesteia stiind ca nu are nici un bun. Ei nu mai sunt in tara si nu se stie unde sunt.
Buna ziua
tatal meu si sotia(mama mea vitrega) lui mi-au donat un apartament de aprox doi ani si aveau drept de folosinta viager. Tatal meu a murit acum un an si jumatate iar acum a murit si sotia lui. La acest apartament eu am platit impozitul si asigurarea de cand a fost intabulat pe numele meu. Acum daca vreau sa-l vand am nevoie de certificatul de deces al sotiei tatalui meu? Ce fac daca fica ei care s-a ocupat de inmormantare nu vrea sa-mi dea copie dupa certificatul de deces si acesta imi va fi necesar? Eu nu am avut acces in apartament, acum voi primi cheile.
Multumesc
Discuție Donatie
Tatal meu si sotia lui mi-au facut act de donatie pe locuinta lor. Ambii au devenit proprietari prin schimb de locuinta si vanzare a casei care era a mamei mele. Am acte doveditoare si pe actele de donatie sotia lui specifica ca partea ei provine din mostenirea de la mama mea naturala. Casa vanduta era pe numele meu si al tatalui meu. Acum tatal meu a decedat si sotia lui ramane in locuinta avand drept de folosinta viager.Nu se pune problema de a nu-i respecta acest drept. Ma intereseaza daca pana traieste eu am vreun drept de folosinta a unei parti din acest apartament (acesta are doua camere) si daca pot sa aduc un chirias intr-o camera.
Unde am zis mama mea era vorba de mama naturala care este decedata . Pe cealalta am numit-o sotia lui. Acest apartament a fost dobandit prin vanzarea cu schimb de locuinta , a casei mostenite de la mama mea naturala de catre mine si tata. Prin schimb el si sotia lui au devenit propritari in parti egale. Ulterior au facut actul de donatie cu drept viager.
Am uitat sa spun ca la acest apartament eu platesc impozitul si este intabulat pe numele meu.

Multumesc
Răspuns la discuția In legatura cu donatie locuinta
Multumesc
Da, unde am zis mama mea era vorba de mama naturala care este decedata . Pe cealalta am numit-o sotia lui. Acest apartament a fost dobandit prin vanzarea cu schimb de locuinta , a casei mostenite de la mama mea naturala de catre mine si tata. Prin schimb el si sotia lui au devenit propritari in parti egale. Ulterior au facut actul de donatie cu drept viager.
Inteleg ca as putea sa folosesc partea tatalui me. Nu ca as face-o dar vreau sa stiu unde care este situatia.
Am uitat sa spun ca la acest apartament eu platesc impozitul si este intabulat pe numele meu.
Tatal meu si sotia lui mi-au facut act de donatie pe locuinta lor. Ambii au devenit proprietari prin schimb de locuinta si vanzare a casei care era a mamei mele. Am acte doveditoare si pe actele de donatie sotia lui specifica ca partea ei provine din mostenirea de la mama mea. Acum tatal meu a decedat si ea ramane in locuinta avand drept de folosinta viager.Nu se pune problema de a nu-i respecta acest drept. Ma intereseaza daca pana traieste eu am vreun drept de folosinta a unei parti din acest apartament (acesta are doua camere) si daca pot sa aduc un chirias intr-o camera.
Multumesc
Apartamentul tatalui meu a fost dobandit in timpul casatoriei prin cumparare.(din vanzarea casei lui si el este recasatorit) Acum trei ani, au facut si el si sotia lui, la notar, act de donatie pe mine si pe sora mea. Este un act de donatie cu drept de folosinta viager pentru amandoi . Ulterior sora mea mi-a donat partea ei si a plecat din tara.
In calitate de donatar, platesc impozitele aferente pentru acest apartament, acesta fiind intabulat pe numele meu.

Asdori sa stiu daca dupa moartea tatalui meu, sotia lui poate revoca donatia pe partea ei si daca poate ataca donatia partii tatalui meu. Nu se pune problema de a nu-i respecta dreptul viager in locuinta.
Ea are doi copii. Acestia pot ataca actul de donatie?
Am recitit actul de donatie si acolo sotia lui declara ca apartamentul provine din vanzarea casei mostenita de la mama mea. Am si actele doveditoare, pentru ca s-a facut un schimb de locuinta. In cazul acesta ea sau copiii mai au dreptul sa atace donatia solicitand raportul donatiilor?

La moartea tatalui meu trebuie sa declar (cand sunt intrebat ce avere are) apartamentul acesta care mi-a fost donat si este intabulat pe numele meu si platesc impozitul



Ultima intrebare: In 1990 se putea cumpara un apartament si sa fie trecut propietar doar unul din soti?


Multumesc
Răspuns la discuția act de donatie locuinta
Multumesc pentru raspunsuri. Am recitit actul de donatie si acolo sotia lui declara ca apartamentul provine din vanzarea casei mostenita de la mama mea. Am si actele doveditoare, pentru ca s-a facut un schib de locuinta. In cazul acesta ea sau fetele mai au dreptul sa atace donatia solicitand raportul donatiilor?

La ultima intrbare a mea ma refer daca la moartea tatalui meu trebuie sa declar (cand sunt intrebat ce avere are) apartamentul acesta care mi-a fost donat. si este intabulat pe numele meu si platesc impozit

Va multumesc
Apartamentul tatalui meu a fost dobandit in timpul casatoriei prin cumparare.(din vanzarea casei lui si el este recasatorit) Acum un an au facut si el si sotia lui, la notar, act de donatie pe mine si pe sora mea. Este un act de donatie cu drept de folosinta viager pentru amandoi . Ulterior sora mea mi-a donat partea ei si a plecat din tara.
In calitate de donatar, platesc impozitele aferente pentru acest apartament, acesta fiind intabulat pe numele meu.

Asdori sa stiu daca dupa moartea tatalui meu, sotia lui poate revoca donatia pe partea ei si daca poate ataca donatia partii tatalui meu. Nu se pune problema de a nu-i respecta dreptul viager in locuinta.
Ea are doua fete. Acestea pot ataca actul de donatie?
Ultima intrebare: La moartea tatalui meu eu trebuie sa anunt la primarie aceasta locuinta daca acum este intabulata pe numele meu si platesc impozitul? Se mai face succesiune?
Multumesc
Am dobandit a doua propritate prin donatie. Parintii , care au facut donatia folosesc in continuare apartamentul si au drept viager. Se va impozita suplimentar si cu ce procent? Multzumesc
Am o Dacia din 96 si nu am reusit sa o predau prin programul rabla la remat, din cauza aglomeratiei. Programul s-a incheiat acum. Am propuneri sa o schimb cu unu vaucher de 3800 ron dar persoanele nu vor sa facem actele de radiere pentru masina mea acum. Mai am itp valabil pana in 13 iulie si celelalte taxe valabile tot anul.
Este bine sa fac targul astfel?
Daca fac targul ce acte sa fac ca sa nu am probleme?