avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate dianacrisan

Activitate dianacrisan

Buna ziua,

Am urmatoarea problema daca se poate sa ma ajutati.
am primit marfa de la un furnizor extern cu valoare 0, iar eu vreau sa o vand unui client cu valoare.
Ce as putea sa fac in acest caz? Cum as putea sa vand acest produs daca pretul de intrare e 0?

Va multumesc!
Buna ziua,

Am mai fost la doi arhitecti, niciunul nu a stiut de aceasta distanta de 3m, pana cand le-am spus de doamna arhitect de la primarie... si au zis ca daca ea asa a zis asa e, dar fara nici un argument legal ca nu am ce sa fac, doar sa o dau in judecata dar nu mi-ar recomanda asta pentru ca atunci o sa am multe controale de la primarie.....
In ce lume traim?!!
Doamna arhitect sef mi-a zis ca trebuie sa am 6 ani de facultate in arhitectura ca sa inteleg de ce.....nu am voie.....
Va rog frumos sa ma ajutati si sa imi spuneti ce pot sa fac din punct de vedere legal.

Va multumesc!
Pana acum am contactat 5 arhitecti, niciunul nu stie de asemenea reglementare (cea cu 3m). Toti au zis ca nu e nici o problema, se poate rezolva, pana cand am specificat ca am fost la primarie la Dna. arhitect, care mi-a zis ca nu am voie... toti s-au speriat si au intors-o, dar tot nu stiau de ce nu am voie....
Mai incercam... Dna. arhitect a zis sa gasim pe cineva cabapil care stie legea.
Acuma ce sa zic 5 arhitecti, niciunul nu stia, oare toti sunt incapabili..... imi vine asa de greu sa cred asta.... Dar atunci ce este?! .... mai incercam....
Buna ziua,

Am citit si in RGU si RLU(de pe site-ul primariei), dar nu gasesc o asemenea specificatie(cladirile se vor putea realiza in regim cuplat sau independent cu conditia ca distantele cladirilor fata de
limitele laterale pe care nu le ating, sa fie cel putin egala cu jumatatea inaltimii cladirii, dar nu mai mica de 3
m), sau poate e aplicabil si pentru Sibiu.....!?

Multumesc!
Am fost si la pompieri si cei de acolo au zis ca trebuie sa las spatiu cat sa incapa un om...
Dar pe Dna. arhitect sef de la urbanism nu o multumeste nici raspunsul asta.... a zis ca trebuie sa construiesc astfel incat sa las intre mine si vecinul 3m, asta ar insemna ca trebuie sa facem camere labirint fara ferestre sau tip vagon.
Vecinul nu are constructie acolo unde vreau sa ma extind, este doar un gard.
Buna ziua,

Din pacate nu le-a stiut.... am fost la urbanism, la arhitecta sefa de acolo, dupa ce ne-a eliberat certificatul(plin de erori) si a zis ca e obligatoriu sa lasam distanta de 3m fata de vecin, asta fara nici o explicatie.
Am cautat peste tot(in codul civil, pesite-ul primariei, pe net) si nu am gasit nici o reglementare in acest sens, de aceea am crezut ca poate sa ma ajute cineva de pe acest forum.
Multumesc pentru raspuns, mai am o intrebare.
Daca nu obtin acordul vecinului, care e distanta legala?
Buna ziua, va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.
Vrem sa ne construim o casa si curtea este stramta in latime, iar intre casa pe care vrem sa o construim si gardul vecinului mai ramane 1m.
Imi spuneti va rog care este distanta legala care trebuie lasata intre constructie si gardul vecinului, si legea unde scrie asta.
Am fost la urbanism si doamna de acolo a zis ca trebuie lasati 3m, fara nici o explicatie nimic, ca daca nu fac asta nu o sa primim autorizatia de constructie.
Am vorbit si cu arhitectul care prioecteaza casa dar nu stie nimic.
Va multumesc anticipat pentru un raspuns!
Buna ziua,

Am o intrebare daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.
Suntem o firma cu un singur angajat si as vrea sa stiu daca trebuie angajat cineva din exterior, cu studii de specialitate care sa fie responsabil de protectia muncii sau se poate face si de catre angajator?
Din Legea 319/2006 : (4)in cazul microintreprinderilor si al intreprinderilor mici, in care se desfasoara activitati fara riscuri deosebite, angajatorul isi poate asuma atributiile din domeniul securitatii si sanatatii in munca pentru realizarea masurilor prevazute de prezenta lege, daca are capacitatea necesara in domeniu. (daca are capacitatea necesara in domeniu?! adica trebuie sa aiba curs de Protectia muncii?)

Va multumesc!
Răspuns la discuția Contract Medicina muncii
Va multumesc foarte mult pentru clarificare.