avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Medicina muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Medicina muncii

Buna ziua,

Am o intrebare: Daca suntem o firma, administrator + un angajat, este obligatoriu sa se incheie contract de Medicina muncii? Si pentru Administrator si pentru angajat, sau doar pentru angajat. Trebuie neaparat incheiat un contract sau e de ajuns o singura vizita la medicul de medicina muncii, pentru fisa?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: dianacrisan , utilizator 10:24, 12 Octombrie 2010
Din pacate raspunsul e afirmativ, conform legii este obligatoriu.
Din fericire fiind putini angajati se va face evaluarea si fisele la un interval mai mare de timp.
Multumesc pentru raspuns, daca se poate sa ma mai ajutati cu o informatie pentru lamurire.
Am sunat la mai multe clinici si au spus ca nu e obligatoriu sa facem contract, ajunge sa mergem acolo la un consult si ne dau o fise.
Vreau sa va intreb daca si pentru Administrator trebuie incheiat contract de Medicina Muncii.

Va multumesc!
1. Contractul cu o firma de medicina muncii nu se incheie intre aceasta si fiecare salariat.
2. Contractul se incheie intre firma de medicina muncii si unitatea dvs. iar plata serviciilor se va face numai in momentul prestarii lor de catre medicina muncii pe baza de factura emisa de aceasta.
Va multumesc foarte mult pentru clarificare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Medicina muncii liveomars liveomars Buna ziua, M-am angajat si mi-am facut fisa de medicina muncii la o clinica, iar angajatorul mi-a decontat costulIntre timp am ramas gravida si am anuntat ... (vezi toată discuția)
Lntrebare despre schimbarea programului de munca al unui diabetic neverending neverending Buna ziua , sunt diabetic (insulinonecisitant - 4 injectii pe zi ) astazi am fost pus de catre angajatorul meu (care stie ca sunt insulino dependent ... (vezi toată discuția)
Info vizita medicala Catalin_Paul Catalin_Paul Buna seara, am facut vizita medicala pentru angajare la o clinica platind eu, urmand ca firma la care ma angajez sa-mi deconteze suma, nu m-am mai angajat la ... (vezi toată discuția)