avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate ondina_onutz

Activitate ondina_onutz

Buna seara!
Nu mi-am cumparat garsoniera in care locuiesc de 40 de ani, in Cluj Napoca. Dupa 1990 chiriasii la stat in blocurile construite de Ceausescu au putut cumpara locuinta la un pret special. Acum doresc sa-mi cumpar locuinta, cum se stabileste pretul? Cam care ar fi pretul pt o garsoniera confort I ?. Se poate plati si cu un avans si restul in rate ?
Multumesc pt ajutor
Răspuns la discuția Intabulare cabana
Multumesc mult! Ondina
Buna ziua,
Am un teren primit in cocesiune de la Priemarie, este in intravilan, pe care mi-am construit o cabana moderna( casa) micuta din lemn, Se poate intabula pe numele meu, Chiar daca nu e casa in care locuiesc permanenr?
Din lipsa de bani am facut constructia mai mica decat era prevazuta in proiectul pt care am autorizatia de constructie. Ce ar trebui sa fac?
Multumesc! O zi buna, Ondina
Buna ziua,
Locuiesc intr-o garsoniera de 31mp cu tot cu balcon ( conf.I )dinainte 1989. Am facut cerere la Primarie pt a o cumpara. Cum se calculeaza pretul, sau cam cat ar costa o astfel de garsoniera , conform cu noile reglementari. Garsoniera este situata langa Expotransilvania ( cam la periferie) in Cluj Napoca.
Multumesc foarte mult. O zi buna ! Ondina
Buna seara,
Cand poate iesi la pensie anticipata un barbat , nascut in decembrie 1951 care are stagiu de cotizare de 29 de ani,o luna si 21 de zile din care:
-grupa II 11 luni;
-conditii normale 24 de ani, 8 luni si 24 de zile;
- stagiu asimilat 2 ani, 9 luni si 23 de zile;
- stagiu asimilat( alte drepturi asigurari sociale) 8 luni si 4 zile;
Si care este pensionat de boala ( boala obisnuita-invaliditate, A.AF.M ) din 01.12.2007....?
Multumesc! Ondina
Buna seara,Nu stiu daca intrebarea se potriveste cu acest forum, asa ca eu o voi scrie si nu este nici o problema daca nu primesc vreun raspuns.
Am stam mai multi ani instrainatate si nu am mai cotizat la asigurarea de sanatate. M-am reintors in tara si nu-mi gasesc de lucru. As vrea sa ma reinscriu , totusi ,la asigurarea de sanatate. Se poate si cum? Multumesc
Un barbat de 62 de ani ,cu o durata de cotizare de 19 ani se poate pensiona anticipat ? In cazul afirmativ, va beneficia de asistenta ( asigurare) medicala pana la implinirea varstei de pensionare ?
Am fost lovita cu masina de cineva si masina mea a suferit avarii f. grave. Am facut tot cee ce era necesar sa fac si s-a dat verdictul ca trebuie sa mi se ofere "daune totale". Cand am vorbit cu firma de asigurari [EDITAT] (cea care ar fi trebuit sa plateasca) ni s-a raspuns ca nu pot ( sau no vor ) sa plateasca . Si daca totusi dorim despagubiri sa-l dam in judecata pe cel vinovat si apoi el sa dea firma [EDITAT] in judecata si apoi vor mai vedea ei ce vor face. Nu stiu ce sa mai fac . Am pierdut f, multi bani , dar si sa faci o serie intreaga de procese pt a-ti obtine dreptul ?
Mu stiu ce sa mai fac! Ondina
Am 33 de ani vechime in invatamant si ar trebui sa ma pensionez icepand cu 1 septembrie 2012.
Totusi as dori sa cer pensie anticipata si sa ma pensionez incepand cu 1 sept. 2011.
Nu stiu daca este posibil si nici cam ce pensie as putea obtine (aprox.)