avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate cris_sa

Activitate cris_sa

Va multumesc!
Buna ziua,

va rog sa imi spuneti la ce data maxima isi poate lua un angajat salariul in cazul incetarii contractului de munca? Daca contractul inceteaza pe 12 ale lunii si plata salariilor in societate este pe 15 ale lunii, la ce data isi ia angajatul ultimii bani + alte compensatii banesti la care are dreptul ?

Va multumesc!
Răspuns la discuția LOC DE PARCARE
Va multumesc mult pt toate raspunsurile date.
Răspuns la discuția LOC DE PARCARE
Am inteles.
Va multumesc!

Mai am totusi o nelamurire,daca vrei sa respecti tot ce trebuie, locul de parcare se poate si "mosteni" legal sau indiferent de situatie , faci cerere si astepti?
Buna ziua,

Am o cunostinta care si-a cumparat un apartament anul acesta. Fostul proprietar i-a spus ca este inclus si locul de parcare platit la ADP .

Fostul proprietar a platit impozitul pe apartament + locul de parcare la finante doar pentru luna ianuarie.

Am aflat ca se iau in considerare mai intai cererile care sunt mai vechi facute de alti locatari si ca doar promisiunea verbala pe care o avem de la fostul proprietar nu primeaza in fata cererilor care sunt deja inregistrate pana acum.

Ce se intampla in cazul asta? Cum ar trebui acum sa procedeze ca sa nu piarda locul de parcare ?

Va multumesc!
Buna ziua,

va rog mult sa imi spuneti ce clauze anume trebuie sa cuprinda un antecontract cu Programul Prima Casa si la ce anume trebuie sa fii atent , din punct de vedere al cumparatorului ?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Renuntare la succesiune
Declaratia e in termen de pana la 6 luni de la decesul mamei.

In declaratiile nosatre scrie ca: cer ca prezenta declaratie sa fie inregistrata in Registrul National de Evidenta a Optiunilor Succesorale - RNOS
Răspuns la discuția pensionare pe caz de boala TBC
Multumesc tuturor pentru rapiditatea raspunsurilor.

Este adevarat ca nu s-a emis decizia, este sigur ca are TBC , chiar si ultimele analize sunt pozitive, dar totusi comisia se bazeaza pe ideea ca poate de la tratamentul pe care il urmeaza se va vindeca pana la anul si nu va fi nevoie sa o mai pensioneze. Oricum nu pare prea justa decizia comisiei, dar asta e parera dumnealor.
Răspuns la discuția Renuntare la succesiune
Buna ziua, am revenit cu noi informatii pt ca tatal meu a fost la notar a facut :
Declaratie de renuntare la succesiune cu mentiunea: (... ) in calitate de sot, declar ca renunt la succesiunea defunctei si ca nu am facut nici un fel de acte sau de fapte de acceptare, expresa, tacita sau fortata a acestei succesiuni.
Dau prezenta declaratie fiind necesara la dezbaterea succesiunii defunctei.(....)

Am fost si eu la alt notar si mi-a spus ca nu e bine facuta, ca ar fi trebuit sa scrie in titlul declaratiei Declaratie de renuntare expresa la succesiune

totusi din ce am citit in declaratia facuta de tatal meu, se mentioneaza in cuprinsul ei referitor de cuvantul expres, dar d-na notar la care am fost mi-a spus ca tb trebut in titlu. Cum e bine sa fie facuta, e valabila cea facuta de tata sau nu?

Va multumesc
Cris
Răspuns la discuția pensionare pe caz de boala TBC
Spuneti-mi va rog, daca stiti cumva ce reprezinta aceste venituri mici, exista o limita anume , trebuie sa faca vreo dovada , sau se da declatatie pe proprie raspundere?

Mentionez ca nu este casatorita, a lucrat in afara tarii si acum sta in casa mamei sale , care la randul sau are o pensie de 300 lei. I se poate imputa ca din moment ce sta cu mama sa imparta pensia mamei, sau are dreptul indiferent de ce venituri au rudele de gr I, la aceast venit minim garantat?