avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate adry.

Activitate adry.

Bine, dar intrebarea mea de fapt era daca pe baza acelei declaratii pot folosi sau nu masina....
Masina a fost initial cumparata de noua. Dar varul meu nu se incadra la a face rate si a luat-o pe numele fratelui meu. Real, varul a achitat toate ratele, dar actele masinii au fost facute pe numele fratelui meu. Si pentru ca varul meu, la vremea aia muncea foarte mult, nu s-au putut duce sa faca actele si au rezolvat mai simplu cu acea declaratie. Mai apoi, varul marindu-si familia, a cumparat alta masina mai mare, iar asta nu l-a mai interesat. Acum, mi-a picat mie masina si se gandea sa mi-o dea mie sa o folosesc, ca lui tot nu ii trebuie
Va multumesc tare mult pentru lamuriri. Ideea era ca varul meu voia sa ma lase pe mine sa folosesc masina (pt ca in fapt real e a lui, el a achitat-o). Insa eu nu am vrut sa plec cu ea si sa ma trezesc apoi cu probl in cazul unui control.
M-am exprimat gresit. Corect era "Incredintat spre folosinta pe termen nelimitat".
Declaratia neinregistrata nicaieri a fost incheiata in 2008. Fratele meu a decedat in 2018. Nu exista contract comodat/inchiriere.

Poate varul meu sa treaca masina pe numele sau pe baza acestei declaratii?
Buna seara! Am urmatoarea situatie: fratele detinea o masina pt care, in 2008, face o declaratie (in prezenta unui avocat, dar neparafata de nimeni) prin care instraineaza masina spre folosinta pe termen nelimitat catre varul meu.
In 2018, fratele decedeaza. Nu s-a facut succesiune din motive independente de familia noastra.
Masina si declaratia, se afla astazi la mine.
Intrebarea e: ma pot folosi eu de masina? Evident cu acordul varului.
Multumesc pentru raspuns! Am gandit ca poate are legatura cu aceasta transformare si cum nu cunosc implicatiile legale, am zis sa ma informez inainte de a merge la dansii.

Prin transformarea terenului arabil in teren de constructie se pierde dreptul fata de suprafata ce deserveste drumul de servitute? Concret, pana anul asta cand s-a produs transformarea, plateam impozit pt 2 suprafete: terenul initial pe care am construit si suprafata aferenta drumului de servitute. Anul asta (fara ca sa cedez drumul catre primarie), la impozit apare doar terenul initial pe care am construit. Ce s-a intamplat cu suprafata aferenta drumului de servitute?
Discuție Impozit teren
Buna ziua, detin un teren in suprafata de 364 mp si 97 mp drum de servitute, pentru care achitam impozit. Din momentul in care terenul s-a modificat din teren agricol intravilan in teren construcii intravilan, nu mai imi apare de plata si impozitul pentru cei 97 mp. Imi puteti spune ce anume s-a intamplat sau de ce?
Nu stiu daca e categoria potrivita in care ma adresez, totusi intreb aici. Care sunt normele care reglementeaza conditiile de pastrare si depozitare a hranei pentru animale de companie?