avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate www.armariotbc@yahoo.com

Activitate www.armariotbc@yahoo.com

Am beneficiat de un credit de nevoi personale pe care din motive bine intemeiate nu l-am putut rambursa .In anul 2009 luna iunie a fost ultima rata achitata de mine in acest contract . Am aflat ca banca a cesionat creditul catre o firma de recuperare in februarie 2010 . In luna ianuarie 2014 am primit de la un executor o somatie sa achit intreaga suma restanta si mi s-a instituit poprirea pe salar in urma unei incuvintari de executare silita data de judecatorie. Mentionez ca eu nu am mai efectuat nici o plata in acest contract din iunie 2009. Eu consider ca dreptul de a cere executarea silita s-a prescris . Va rog ajutati-ma cu un sfat . Eu am depus o contestatie la executare silita in care invoc ca dreptul de a cere executarea silita s-a prescris.
Buna seara ! Vreau sa depun o contestatie la executare silita pentru o datorie care s-a prescris . Va rog sa-mi spuneti Raportul biroului de credit in care este mentionata ultima plata catre creditor poate fi acceptata ca mijloc de proba in instanta ? Acesta fiind singura proba prin care pot demonstra ca accea datorie s-a prescris.
Discuție programul rabla
am lasat masina si dosarul cu actele masinii la o firma de fier vechi pentru distrugere si acordarea voucherului de 3800 lei pt programul rabla .Spuneti -mi va rog in cat timp trebuia sa-mi dea firma de fier vechi acel Certificat de distrugere pt a putea face radierea din circulatie a masinii distruse? dar voucherul in cat timp trebuia sa-l primesc dupa radiere?
Am o problema deosebita cu banca unde eu lunar incasez salarul.pe card.
In urma unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile m-i sa instituit o poprire de o treime din salarul lunar.Banca respectiva m-ia blocat contul eu dupa ce banca a retinut lunar treimea respectiva ridic de la caserie diferenta ramasa.
Dar acum intervine problema ,eu mai avand un card de credit prin care mi sa acordat trei salarii si conform contractului de credit sunt obligat sa efectuez un rulaj de minim 10 % din creditul folosit conform contractului de credit incheiat ce banca. Am folosit intreaga suma in valoare de 4000 lei deci lunar eu trebuie sa fac un rulaj minim de 400 lei dupa care normal ar fi sa pot ridica suma respectiva dupa ce banca si-a retinut dobanzile..Banca mi-a spus caci contul acestui card de credit este un subcont al cardului de salar.Eu dupa ce efectuez rulajul cardul ramane blocat deci nu pot ridica restul de disponibil.Am luat legatura cu compartimentul popriri din cadrul bancii care mi-au spus ca conform legii popririi toate conturile mele sunt blocate chiar daca este un card de credit este un subcont al cardului de salar si nupot ridica disponibilul.
Sunt tare suparat pe cei de la banca respectiva mi se pare un abuz .
Va rog frumos spuneti-mi este legal cum procedeaza banca?
Atata timp cat imi popreste conform legii cardul de salar sa mi popreasca si subcontul cardului de credit? Nu este corect si legal cum procedeaza banca ,parerea mea!
Parerea mea este ca nu-si respecta contractul de credit incheiat cu mine privind acel card .
Spuneti-mi va rog ce pot face? Unde sa apelez? Ce pot face in aceasta situatie delicata?:((:((
De nenumerate ori am fost la dansii si la juristul bancii dar am primit acelasi raspuns ca nu se poate debloca cardul de credit deoarece nu este legal !!!
Dar daca ete odata poprit cardul de salar conform legii de ce popresc si acel card de credit sa nu ma pot folosi de bani?
va rog sa-mi spuneti cat la suta (in procente) reprezinta o treime pentru poprirea pe salar? Si cum se calculeaza poprirea ? se raporteaza la venitul net sau brut?
Răspuns la discuția datorie banca- termen prescriptie
ce masura poate lua banca? darea in judecata? s-au notificarile scrise sau telefonice sunt considerate ca masuri de prelungire a prescriptiei?
in cat timp se prescrie o datorie la banca?
deci nu v-a plati nici o taxa de poluare noul cumparator?
am o dacie fabricata in anul 2000 daca vreau sa o vand cat v-a plati cumparatorul taxa conform noii legi?
Răspuns la discuția PRESCRIERE?
si ce se poate intampla?