avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters135021

Activitate ContSters135021

Discuție succesiune
De ce daca moare sotul primul,urmasii sunt numai copii,si sotia nu are dreptul de mostenitor?
As vrea sa stiu si eu daca este vreo lege scrisa in care un teren intravila nu poate fi mai mic de 12 ml la strada?
Răspuns la discuția mostenire
Terenul are 26 ml la strada si o lungime .... insumand 4000mp,dar terenul este in forma de trapez chiar neregulat.tatal meu are casa pe el.Celelalte , terenuri se gasesc in extravilan la camp.Locul descris se gaseste la 40 de km de bucuresti langa autostrada Pitesti.si se gaseste in cat.3 clasificata de notari.
Răspuns la discuția mostenire
simonette12 a scris:

Avand in vedere posesia, se va atribui in natura celui care il are in posesie de 45 de ani cu obligarea la plata sultei catre celilalti.
Dar mai exista si in extravilan alti 36000mp
Discuție mostenire
cum poate fi impartit un teren intravilan de 26 ml pe 5 frati ?.Dar unul are acsa de 45 de ani pe acest teren avand rol fiscal .precizand mai exista alti 36.000mp in extravilan.
Răspuns la discuția diviziune pe teren intravilan
top dan a scris:

Impartirea terenurilor de pe urma bunici are in vedere atribuirea in natura a acestora, dar si functionalitatea lor economica care ar fi diminuata pprintr-o farimitarea accentuata. Oricum la formarea loturilor se tine seama si de cel care il foloseste, deci tatl dv. are snse sa ii revina in lot terenul respectiv
Răspuns la discuția diviziune pe teren intravilan
top dan a scris:

Impartirea terenurilor de pe urma bunici are in vedere atribuirea in natura a acestora, dar si functionalitatea lor economica care ar fi diminuata pprintr-o farimitarea accentuata. Oricum la formarea loturilor se tine seama si de cel care il foloseste, deci tatl dv. are snse sa ii revina in lot terenul respectiv
Buna la toata lumea.Tatal meu are casa cu autorizatie pe un treren de 4000 mp si lat de 26de ml dar numai pe o portiune dupa se strimteza.Terenul este trecut pe numele bunicii fiind moarta,.Intrebare acest teren find intravilan se poate impatri in 5 parti si cu surorile lui?Avand alti 40.000 in extravilan.
Răspuns la discuția titlul de proprietate
Va multumesc pt raspunsuri!
Răspuns la discuția titlul de proprietate
De un an jumate platesc avocata, dar tot timpu' se amana si m.am cam saturat.!