avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate tudora adrian

Activitate tudora adrian

Răspuns la discuția card de credit- bunuri de consum
aveti perfecta dreptate. a fost o neatentie din partea mea. am sa tin cont pe viitor. multumesc pentru ca mi-ati atras atentia. o zi buna#-o:sorry:
Răspuns la discuția card de credit- bunuri de consum
eu am verificat la BIROUL DE CREDIT si am constatat ca raportarile facute de ei facute de ei referitor la derularea creditului, nu corespund cu informatiile pe care mi le-au trimis mie si nici cu chitantele pe care le detin eu. de ex in 2007 eu am depus conform chitantelor catre ei suma de 1856 ron iar in documentul de la BIROUL DE CREDIT apar inregistrate suma de 750 ron. in acest caz, cum se numeste fapta lor?#-o
in martie 2005 am facut cumparaturi, doar cu buletinul, de la altex in valoare de 2900 ron, 3900 cu dobanda si rata de aprox 90 ron pe luna timp de 45 luni. pana in oct 2008 am platit aprox 4500 ron. in noi 2008 am primit un extras de la firma creditoare din care reiesea ca am de platit suma de 7200 ron (restante si comisioane). asa am aflat ca eu aveam de fapt un card de credit si nu rate. pana in feb 2009, suma a ajuns la 9500 ron. se poate asa ceva? precizez ca, cererea in baza careia s-ar fi emis cardul de credit este datata cu 16 zile dupa ce am primit produsele de la magazin, iar semnaturile de pe respectivul document nu sunt conforme cu realitatea. ce pot sa fac?
Răspuns la discuția mostenire pierduta
din informatiile mele, parintii socrului meu nu au avut semnate alte documente( intre ei). contractul de vanzare este semnat doar de mama sa. dar aceste date trebuie verificate. unde as putea sa ma adresez ca sa aflu situatia exacta? la primarie, primarul ne-a scos afara. persoana cara sustine ca a cumparat a mai avut astfel de situatii!
va supun atentiei o situatie inedita. socrul meu este singur la parinti. tatal sau a decedat de mai multi ani, iar dupa decesul sau nu s-a facut nici o succesiune. de curand a decedat si mama, iar dupa decesul acesteia a aflat ca mama sa a incheiat un act de vanzare pentru drepturile asupra intregii proprietati detinute impreuna cu tatal decedat. intrabarea mea este daca actul e legal( in lipsa succesiuni dupa tata)? si deasemenea ce mai poate face socrul meu pentru a intra in posesia drepturilor de mostenire.