avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate ana.avasiicii

Activitate ana.avasiicii

Asa ne acorda Statul suport!!! Drepturile copilului!! Bataie de joc! Am depus si la executor dosar....insa nu are nimic pe numele lui, nu figureaza ca angajat in Romania....

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Mergeti la un executor pt a demara executarea silită, o planger penala după cum ați observat durează ani pana se soluționeza.

Am decizia instantei de plata a pensiei de intretinere , insa fostul sot nu a platit nimic. Am facut plangere penala in acest sens si nu am primit decat raspunsuri din partea Parchetului ca atunci cand se va solutiona voi primi un raspuns.
Unde ma pot adresa pentru " taraganarea" solutiei intr-un dosar de plangere penala pentru neplata pensiei alimentare , depus la Parchet in februarie 2018 si pentru care nici pana in prezent nu am un raspuns? Multumesc
Buna seara. Am apelat la executor pt recuperare debite restante. In paralel am facut plangerea penala pentru a raspunde in fata legii ca nu a platit.Penal cu amenda sau munca in folosul comunitatii sau inchisoare daca e rea vointa. Eu am adus dovezi ca a lucrat, deci a fost rea credinta. Insa politia....

Dapix a scris:

De ce nu ați apelat din timp la un executor judecătoresc să puneți decizia instanței în executare`? Restanțele mai vechi de trei ani sunt deja prescrise.
Debitorul are salariu, bunuri mobile...... imobil proprietate`?

Si ce pot face in acest sens? Multumesc.
Buna ziua. Am depus plangere penala in febr. 2018 la Parchet pvd abandon familie ( intrucat fostul sotul nu a platit pensie alim de cand am divortat aug. 2015). Astazi ( 04.08.2020) am primit un raspuns( neoficial) ca dosarul de va clasa datorita depasirii termenului de 3 luni ( de la luarea la cunostinta ca nu a platit 3 luni) in care puteam sa depun plangere penala. Este normal asa ceva?
Răspuns la discuția Partaj dupa divort
Imi puteti explica din raspunsul dvs, " pretul apartamentului se va scadea" , adica? Multumesc.
Buna ziua. Sunt divortata din 2015 de fostul sot avand si doi minori, cu domiciliul stabilit la mine. Am avut impreuna un apartament luat cu banii de la un imprumut nevoi personale eu titular, el coplatitor. El nu a platit nici o rata pt apartament.Toate ratele le-am platit eu si tatal meu, fiind garant imobiliar. Dupa divort , la 2 ani, mi-a dat acordul la notar sa vand singura apartamentul. Creditul inca il am si platesc in continuare rata. Intrebarea mea este daca el deschide acum partaj (dorind bani de pe acel apartament) intra in masa partajabila ce aveam la momentul divortului sau ce avem in prezent ( adica doar creditul)? Daca eu cu acei bani am achizitionat un alt imobil poate avea el pretentii asupra lui? Si inca ceva...taxele de partaj cine le achita? Multumesc.
Răspuns la discuția Neplata pensie alimentara
Aveam informatia ( neoficiala) ca e angajatorul din Romania. Am vb cu politia si a spus ca vor face o noua solicitare Fortelor de munca din Neamt . Insa dureaza raspunsul 30 zile....

Martonze a scris:

În postarea din primăvară, scriaţi de angajator român.S-a schimbat ceva între timp?


Răspuns la discuția Neplata pensie alimentara

Problema este ca am fost la avocati si la executori care nu m-au lamurit deloc. Nici nu am fost informata ca se prescrie un drept al copilului... Eu lucrez in domeniul bancar , si, cum sunt la munca de dim pana seara, nu am timp sa umblu . Daca imi iau concediu sa rezolv o problema, inainte ma interesez ce trebuie sa fac....Sper sa ma intelegeti...Si la executor, daca incep actiunea, trebuie sa dau un ban....iar daca imi spune ca face doar hartii dar nu stie daca poate recupera....si bani si timp pierdut...va dati seama...
gi-jane2 a scris:

nu ati spus in niciun mesaj sa lucreaza in afara tarii.
ana.avasiicii a scris:


Am luat legatura cu 2 executori din orase diferite, Tg neamt si Roman, si mi-au spus ca daca fostul sot luceaza in afara tarii, adica angajatorul este din afara, nu il pot executa. Este posibil asa ceva in ziua de azi? Si mai spunem ca suntem in UE? In cazul asta eu cum pot executa veniturile lui?



gi-jane2 a scris:

termenul curge de la data hotararii.
plangerea penala nu excludea executarea lui silita.
mergeti la executor mai repede.