avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate dincagina

Activitate dincagina

Răspuns la discuția Masura sechestrului asigurator
in plangerea pe care am formulat-o am mentionat ca nu doresc scoaterea de sub sechestru ci doar nedeposedarea mea de acest bun,motiv ptr care m-am obligat sa nu o instrainez si totodata sa-i fac un full casco pentru acoperirea prejudiciului intr-un caz nefericit.am mai mentionat ca plasarea acesteia in conditii improprii este de natura sa ma prejudicieze serios precum si sa ii diminueze valoarea la care a fost evaluata de catre procurorul in cauza.
Oare o sa-mi dea masina inapoi????

va multumesc.
Buna

Acum aprox 1 luna si jumatate s-a dispus prin ordonanta emisa de catre procuror, masura sechestrului asigurator asupra unu bun aflat in proprietatea mea, si anume, un automobil VW Jetta.Aceasta masura a fost luata deoarece sunt cercetata penal pentru complicitate la fals informatic si inselaciune, deoarece iin 2006 am facut parte dintr-un grup infractional, care avea drept scop inducerea in eroare a unor persoane straine, prin intermediul internetului.In acest fel a fost produs un prejudiciu de aprox 16.000 dolari(doar 1% din aceasta suma a ajuns la mine, restul au mers catre capii retelei respective, insa nu am dovezi care sa ateste acest lucru).Am facut o plangere impotriva ordonantei procurorului, pe care am inaintat-o in data de 16.07.2012, procurorului sef.
As vrea sa stiu in cat timp legal se da raspunsul la o astfel de plangere.
Daca masura sechestrului asigrator este obligatorie, deoarece am citit in CPP ca aceasta masura nu este obligatorie decat daca pers vatamata este pers cu cpacitate restransa de exercitiu sau fara capacitate de exercitiu.Mentionez ca masina nu a fost achizitionata din prejudiciul produs, aceasta find cadou de la parintii mei in 2010, la 4 ani dupa producerea faptei, si nici nu stinghereste bunul mers al anchetei.Plus ca, la ridicarea acesteia, din punctul meu de vedere nu s-a facut o evaluare corecta a acesteia.
Daca rspunsul este nefavorabil unde ma pot adresa mai departe, si sub ce forma, deoarece plangerea a fost facuta sub numele meu nu prin avocat.
Multumesc.
Răspuns la discuția plangere prealabila
eu consider ca indeplineste toate conditiile, numai cea cu termenul de 2 luni ma nelinisteste putin.ideea este ca de acum 2 luni se intampla aceleasi chestii, adica niciodata nu s-a oprit.eu nu doresc sa se afle unde sunt, dar daca asa trebuie facut, asa facem.o dat si o data tot se va afla, asa ca, asta este.
multumesc pentru raspuns
am trimis o plangere prin posta, formulata impotriva fostului prieten, pentru amenintare.in aceasta am scris ca incepand cu data de 05.06.2011, el imi trimite mesaje de amenintare, ma urmareste, etc.plangerea a fost trimisa in data de 10.08.2011.credeti ca va fi sau nu luata in considerare?si inca ceva.....politia nu are voie sa furnizeze locul expeditiei plangerii, asa-i?
multumesc
Buna seara,

Lucrez la o firma ce se ocupa cu transportul international de persoane, si programul meu este in felul urmator: de luni pana vineri 8 ore pe zi in trei ture, de cate o saptamana, sambata 8 sau 10 ore, si duminica numai de noapte dela 22.00 la 08.00.problema este ca in fiecare luna la salariu toata lumea este dezamagita.de ce?
in primul rand zilele de duminica nu ne sunt platite, orele de noapte nici atat, acestea sunt taiate din pontaj, orele suplimentare nu ne sunt toate platite, adica eu luna februarie am lucrat 32 ore suplimentare din care mi-au fost platite 20, colega mea la fel, dar iau fost platite numai 6....etc...toata lumea are aceiasi problema luna de luna.
ce ar trebui sa facem in acest caz?
chiar nu stim cui sa ne adresam
multumesc