avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate roxana.alecsa

Activitate roxana.alecsa

Un angajat a fost dat afara, dupa care a fost reintegrat pe baza unei hotarari judecatoresti. Dupa reintegrare el a intrat in concediu de crestere si ingrijire copil, situatie in care contractul a fost suspendat. Intre timp a venit o alta hotarare judecatoreasca, de data asta definitiva, hotarare care da dreptate firmei angajatoare. Cum i se poate inceta contractul de data asta, avand in vedere ca el are contractul suspendat. Care este articolul si care este procedura?
Discuție Concediere
Daca treci temporar pe o functie, pe perioada determinata sa zicem de 6 luni si ti se pune o perioada de proba, poti fi concediat in aceasta perioada de proba, atata timp cat ti se pastreaza vechea functie?
Am terminat cei 2 ani de concediu pentru cresterea copilului si am fost anuntata de angajator ca voi fi disponibilizata in momentul reintoarcerii mele.Situatia este in felul urmator:postul pe care eram prevedea 2 persoane.Intre timp aceste post,din cauza crizei prevede decat o persoana.In noiembrie anul trecut firma a angajat pe postul respectiv o alta persoana pe perioda nedeterminata.Acum cand eu i-am anuntat ca ma voi reintoarce ei m-au instiintat de disponibilzare sub motivul ca a fost desfiintat postul meu.Intrebarea mea este:persoana angajata in noimebire anul trecut nu ar fi trebuit sa fie pe perioada determinata pana la reintoarcerea mea?Este legal ceea ce vor ei sa faca?Si daca nu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez eu in momentul cand mi se va da decizia de desfacere a CIM.
Deoarece angajatorul tocmai m-a anuntat ca postul meu s-a desfiintat( eu in ultimii 2 ani am fost in concediu crestere copil), as vrea sa stiu cum se va calcula somajul in cazul meu.Stiu ca este 75% din salariul minim plus un procent in functie de cati ani ai cotizat.Procentul acesta din cate am inteles se ia din media salariilor brute din ultimele 12 luni.Si asta este si intrebarea mea:care ultime 12 luni ?Cele de dinainte de a intra in concediul de maternitate sau se iau 12 luni din concediul crestere copil?
Buna ziua,
M-ar interesa sa stiu care ar fi pashii pe care trebuie sa ii urmez daca am de gand sa deschid un magazin de produse naturiste, trecand peste procesul de infiintare al unui srl. Ce avize trebuiesc obtinute pt deschiderea unui astfel de magazin,pe unde trebuie umblat si daca este obligatoriu ca persoana angajata la magazinul respectiv sa aibe studii in domeniul farmaceutic.
Buna ziua,
M-ar interesa sa stiu ce obligatii are firma la care sunt angajat in momentul intoarcerii mele la munca din concediul de maternitate, adica este obligata sa ma tina angajata pe o perioada de n luni sau ma poate da afara pe diverse motive de a doua zi.Si de asemenea as vrea sa stiu daca eu sunt obligata la ceva( cum ar fi sa mai stau o perioada de n luni angajata in firma respectiva).