avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate Madeleine1

Activitate Madeleine1

nu pot sa va spun exact ce timbre...pt ca eu am fost informata ca le pot lua de langa judecatorie insa nu a fost asa si am avut noroc cu o d-soara avocat care avea cateva timbre in plus si mi-a dat si mie 2 (nu voia sa ia banii,eu i-am dat 2 ron oricum, am inteles ca sunt in jur de 1 ron timbrele). Puteti merge la posta, specificati pt ce aveti nevoie de timbre si ar trebui sa stie cei de acolo de fel de timbre sa va dea, iar taxa de 1 ron pe care o platiti la administratia financiara..trebuie sa le specificati ca va trebuie pentru certificatul de grefa, eu asa am facut si d-soara de acolo a stiut ce sa scrie pe chitanta.
O mentiune...certificatul de grefa nu se elibereaza pe loc, va trebui sa va intoarceti oricum a doua zi ca sa-l ridicati, cel putin in cazul meu asa a fost (la judecatoria sector 6).
multa bafta!
Buna ziua din nou :)

Am si eu o intrebare referitoare la articolele din lege pe care ar trebui sa le studiez inainte de procesul din iunie, ca sa pot sa-mi sustin cauza. As vrea sa verific daca este dificil sa fac apel la articolele respective sau chiar am nevoie de un avocat sa ma reprezinte.

Va multumesc frumos.
buna ziua,

pentru a depune contestatie aveti nevoie si de procesul verbal si de dovada. cu aceste documente mergeti la judecatoria sectorului 2 si depuneti contestatia. dupa ce depuneti contestatia depuneti cerere pt certificatul de grefa (ca sa nu faceti mai multe drumuri ca mine, asigurati-va ca aveti la d-voastra 2 timbre si o chitanta cu o taxa de 1 RON pe care o platiti in sectorul unde locuiti la administratia financiara unde va platiti in mod normal taxele si impozitele). cu acest certificat va ridicati permisul de conducere de la politie. Urmeaza sa-mi ridic si eu permisul saptamana asta.
Insa m-am cam desumflat pt ca azi asteptand sa ridic certificatul respectiv am vorbit cu un domn angajat al judecatorei care mi-a zis ca daca n-am martori de cele mai multe ori se solutioneaza in favoarea lor ca doar e cuvantul unui politist impotriva unui cetatean oarecare. Deja sunt scarbita de tot ce se intampla, este foarte posibil sa raman fara permis pentru ca un "onorabil politist" avea nevoie si el de un miel pt paste.
va urez multa bafta.
Va multumesc frumos pentru sfaturi, din nefericire nu am un martor, eram singura in masina :( . ma gandesc serios sa angajez totusi un avocat care sa ma reprezinte pentru ca nu am studii in domeniu si nu cred ca as putea sa imi sustin cauza in instanta in termenii specifici.
acum ma straduiesc sa obtin certificatul de grefa ca sa pot merge cu el sa-mi ridic permisul pe perioada pana la solutionarea litigiului.
va multumesc pentru incurajari, sper ca mai exista si dreptate in tara asta nu doar politisti corupti care vor sa-si rotunjeasca veniturile pe spinarea cetateanului care plateste taxe,impozite, amenzi daca e cazul si tot nu e de ajuns.
Buna ziua,

Am o mare rugaminte daca se poate sa ma ajutati cu cateva informatii referitoare la procesul de recuperare a permisului de conducere. Pe scurt astazi de dimineata am fost oprita de un echipaj de politie, iar agentul sustinea ca nu am dat prioritate unui pieton aflat pe trecere. Mentionez ca mi s-a adresat destul de agresiv si l-am intrebat de ce nu m-a orpit langa trecere pt ca era in spatele meu ca sa avem si un martor. Mentionez ca nu era nici un pieton pe trecere, circulam cu viteza regulamentare, aveam centura, nu vorbeam la telefon si nu avea nici un motiv sa ma opreasca. A spus ca pietonul avea piciorul pe trecere si eu nu am oprit.
Nu am vrut sa semnez declaratia pt ca este o incalcare a drepturilor mele sa fiu acuzata fara motiv si am mers la Judecatoria sectorului 6 unde am depus contestatie impotriva amenzii si a suspendarii permisului. Termenul pt judecata s-a stabilit in iunie. Intrebarea mea este: trebuie sa platesc oricum amenda si sa-mi recuperez banii ulterior? sau astept judecarea dosarului inainte de a plati. A doua intrebare este…e nevoie sa-mi iau avocat? pot fi acuzata in lipsa martorilor (pt ca politistul a refuzat sa ne intoarcem sa cerem declaratia asa zisului trecator, care din punctul meu de vedere nu exista, si voia doar sa-si rotunjeasca veniturile inainte de Paste). Stiti cumva cum s-au solutionat cazuri similare in care nu existau martori si era doar cuvantul politistului impotriva cuvantului reclamatului?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.