avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel1971

Activitate Daniel1971

DREPTURI SOTIE PENSIONAR DECES SOT PENSIONAR
Buna ziua! As vrea sa ma ajutati cu cateva informatii. Tatal meu a decedat de curand la varsta de 90 de ani. Beneficia de pensie, ajutor de refugiat si mai primea o pensie de handicap fiind incadrat in gradul I de invaliditate. Mama in varsta de 84 de ani supravietuieste, dar este imobilizata la pat neputand sa se deplaseze decat cu cadrul. In prezent beneficiaza de o pensie de 1400 de lei si de curand a primit si suma de 350, ajutorul pentru refugiati. Daca se poate sa-mi indicati ce fel de ajutor mai poate primi. Mentionez faptul ca in urma decesului au rezultat 3 urmasi. Eu, in varsta de 51, fratele meu de 65 de ani si mama. Toti suntem pensionari. Va multumesc anticipat.
DREPTURI SOTIE PENSIONAR DECES SOT PENSIONAR
Buna ziua! As vrea sa ma ajutati cu cateva informatii. Tatal meu a decedat de curand la varsta de 90 de ani. Beneficia de pensie, ajutor de refugiat si mai primea o pensie de handicap fiind incadrat in gradul I de invaliditate. Mama in varsta de 84 de ani supravietuieste, dar este imobilizata la pat neputand sa se deplaseze decat cu cadrul. In prezent beneficiaza de o pensie de 1400 de lei si de curand a primit si suma de 350, ajutorul pentru refugiati. Daca se poate sa-mi indicati ce fel de ajutor mai poate primi. Mentionez faptul ca in urma decesului au rezultat 3 urmasi. Eu, in varsta de 51, fratele meu de 65 de ani si mama. Toti suntem pensionari. Va multumesc anticipat.
Buna ziua !
Ce solutie imi dati pentru a rezolva litigiul cu angajatorul. Am observat de mai multe ori ca orele suplimentare nu mi-au fost platite. Ultimul raspuns al angajatorului a fost ca au uitat sa plateasca. Vorbim despre 24 de ore suplimentare.
Răspuns la discuția Dreptul muncii
Multumesc.
Răspuns la discuția Dreptul muncii
Si cea deasemenea rezultata in urma pensionarii.
Răspuns la discuția Dreptul muncii
Asta insemnand ca nici perioada spitalizarii. Stagiul ar fi minim 6 luni, cred. Oricum va multumesc.
Discuție Dreptul muncii
Buna ziua. Numele meu este Daniel BORZA si va rog sa ma ajutati intr-o problema. Sunt pensionar militar din 09.2017. Dupa o scurta perioada m-am angajat la o firma privata 10.12.2017-20.02.2019. Ulterior 02.03-22.12. 2019 am fost angajat in Kuwait fara a plati taxe statului roman. La data de 04.02.2020 m-am angajat la aceeasi firma din Romania. In perioada urmatoare trebuie sa ma internez in spital apoi probabil voi avea concediu medical. Intrebarea este daca perioada spitalizarii si a concediului medical vor fi platite in conditiile in care am 3 saptamani de la angajare. Reamintesc sunt pensionar militar. Va multumesc
Buna ziua. Numele meu este Daniel, 47 de ani, si am o mare dilemai drept urmare va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Din septembrie 2017 sunt beneficiarul unei pensii militare de stat iar in luna decembrie a anului trecut m-am angajat la o firma privata. Datorita haosului din legislatia actuala si a razgandelilor repetate ale guvernului nu stiu cum sa procedez cu contributia CAS in anul 2018. Prima varianta ar fi sa continui sa platesc CAS dar nu stiu daca anual, pot acualiza pensia militara. A doua varianta ar fi sa continui sa platesc CAS pana la implinirea varstei de 65 de ani, ulterior sa beneficiez de pensie de stat. Aici intervine altceva. Nu stiu daca traiesc pana la 65 de ani, nu stiu daca firma va rezista atat si nu in ultimul rand e vorba de legislatia romaneasca. Ultima varianta ar fi sa solicit sa nu platesc CAS, (din cate am inteles se poate) si sa raman cu pensia militara de stat. Va rog respectuos sa ma ajutati cu un sfat. In speranta ca nu am plictisit pe cineva multumesc anticipat pentru un raspuns. Cu deosebit respect.
Multumesc frumos! M-am gandit si eu la asta dar am impresia ca se prescrie dupa 5 ani. Ma rog, nu cunosc legile exact dar incidentul s-a petrecut in 2010. Si care functionar? Comisia a decis, chiar daca stramb, probabil unde a fost incadrat omul. Ciudate legile romanesti!
Buna ziua. Numele meu este Daniel si va rog sa ma ajutati cu un sfat in problema mea. Sunt militar si in anul 2010 am participat la un concurs, impropriu zis, la o comisie de selectie, pentru incadrarea intr-o functie superioara. Functia presupunea studii de licenta. Eu aveam licenta militara din 2008, contracandidatul meu o adeverinta de sustinere a examenului de licenta la Facultatea de Psihologie din cadrul Universitatii "Spiru Haret", psihologie , invatamant la distanta. Respectiva persoana a fost selectionata, in ciuda unor ordine interne care-mi dadeau castig de cauza. Problema este ca omului nu i s-a eliberat diploma de licenta fiind in proces cu statul nefiind recunoscuta de MEI. A fost platit pe o functie si avansat la gradul urmator pe o functie ce presupunea licenta. Nu a avut-o 4 ani. Precizez ca nimeni nu s-a sesizat in privinta asta, dar intrebarea mea este daca pot asocia acest incident cu o fapta penala. Abuzuri se fac tot timpul dar nimeni nu sesizeaza. Va rog sa ma ajutati in acest sens. Multumesc anticipat, cu respect Daniel.