avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate mirclau

Activitate mirclau

Răspuns la discuția Divort de strain
multumesc mult,imi cer scuze daca am deranjat, o zi buna!
Răspuns la discuția Divort de strain
tatal ei din Serbia il ameninta ca vine si il omoara daca nu ii da hartie sa plece cu copilul,ce se poate face,nu e chiar nimeni in masura sa raspunda .....
Răspuns la discuția Divort de strain
poate cere evacuarea dupa ce baga divortul sau si acum ?este o situatie critica,ea tipa,urla,nu se poate intelege cu ea,deci nu se poate discuta civilizat,ea are si niste pastile pe care le ia pt calmare(nu stim de ce le ia),ea vrea sa plece cu orice pret si el sa ii dea semnatura ca ii da ei copilul.....nici nu stiu cum sa il ajut
multumesc mult
Răspuns la discuția Divort de strain
a lui,multumesc pt interes,deci locuiesc impreuna pana la pronuntarea divortului?
Răspuns la discuția Divort de strain
da,au inregistrat nasterea copilul primeste alocatie de aici,il injura pe copil,nu are program de masa,nu si-a dorit-o dar acum o doreste doar pt bani
el dupa ce inainteaza divort o poate da afara pe ea fara copil sau cum se procedeaza ca sa ramana copilul aici?pt ca ea face un scandal si nu pot discuta civilizat ,eu inclin sa cred ca are si ceva probleme pt ca are pastile gen diazepam pe care le ia regulat

va multumesc din suflet,eu nu vreau decat binele copilului pt ca acolo este traumatizat
copilul are 1an si 8 luni
daca se poate sa ma ajutati cu sfaturi
Răspuns la discuția Divort de strain
daca se poate sa imi spuna cineva daca este bine sa o lase sa plece cu copilul si pe urma sa bage divort?ea a mai plecat in Serbia fara acordul tatalui si nu s-a intamplat nimic,oare pt ca este nascut acolo?
va rooog mult orice sfat,parere este binevenit
buna ziua
Fratele meu este casatorit cu o fata din Serbia de 4ani casatoria s-a efectuat in Romania si au un copil nascut in Serbia,acum au ajuns la discutii si implicit vor sa divorteze,ea vrea sa plece la ea in tara,el nu vrea sa ii dea copilul pt ca el doreste sa obtina el custodia copilului pt ca ea nu se poarta bine cu copilul
Copilul a stat 9luni in Serbia in perioada cand avea varsta de 9luni pana la 1ansi6 luni,ea a plecat impreuna cu el la munca pe vas de croaziera iar copilul a ramas cu o bunica de 75ani si cu fratele ei care se drogheaza,cand au luat copilul nu stia sa vorbeasca,nu mergea in picioare,bunica din cauza batranetii il tinea numai in scaunel si in tarc de copii,plus ca acolo locuiesc 5adulti si cu copilul 6persoane
Intrebarea este are fratele meu o sansa sa castige copilul in instanta si daca el o lasa acum sa plece cu copilul la ea acasa mai poate sa ia copilul prin instanta?
sau daca ma puteti sfatui ce este mai bine sa faca acum ?
va multumesc mult,mult
buna ziua
vreau sa divotez de sotul meu pt ca a inceput sa fie violent verbal si pt ca nu ne mai intelegem absolut deloc,iar eu nu vreau sa pun copii intr-o situatie jenanta sa auda injurii si sa traiasca intr-o cearta continua
mentionez ca avem 2 copii minori de 6 si respectiv 1.8ani,o casa facuta impreuna,o masina tot impreuna,iar eu mai am o mostenire de familie un teren si cu o parte dintr-o casa
vreau sa intreb daca se poate sa iau cei 2 copii pt ca daca as lasa unul la el nu ar avea cine sa il creasca si as vrea sa creasca impreuna cei 2 frati si daca eu sunt in concediu maternal pt inca 2-3luni se considera venit?
cum facem cu impartirea casei in cazul in care el nu este de acord cu divortul? sunt obligata sa locuiesc cu el pana se face partajul? am inteles ca dureaza si ani de zile.....
va rog orice informatie imi este de foarte mare folos
si as vrea sa intreb,in proces se poate audia mama sau matusa lui ?pt ca sunt 2 femei care nu ma sufera si care sunt niste "mahalagioaice",deja ma ingrozesc numai cand ma gandesc...........



va multumesc din suflet
buna ziua
nici nu stiu cum sa incep dar incerc in speranta ca ma veti intelege,bunicul meu din partea tatalui a primit de la parinti mostenire o casa,bunicul s-a casatorit cu bunica si a facut un baiat(pe tata),au stat casatoriti 2ani dupa care au divortat si bunica s-a mutat si recasatorit,din aceasta casatorie au rezultat 2fete(surorile tataluimeu)
bunica a murit si nu s-a facut nici o succesiune dupa ea,tata a murit si noi am facut succesiunea la notariat unde ni s-a incredintat noua si mamei casa
acum dupa 2 ani de la succesiune surorile tatalui au deschis proces la judecatorie ca au si ele dreptul la casa,ceea ce noi nu am stiut si nici nu am crezut,acum procesul abia a inceput iar eu eram curioasa daca stie cineva,este posibil sa aiba si ele dreptul la aceasta casa?
si nu de altceva dar este o casa micuta unde sta mama cu fratele si familia acestuia,va dati seama sa mai vina 2 persoane ce ar fi acolo,dar vorba ceea "unde-i lege nu-i tocmeala" daca ma puteti ajuat cu un paspuns va multumesc din suflet
o zi buna
buna ziua
am si eu o intrebare:daca vreau sa divortez de sotul meu pe motivatia ca suntem dirijati de mama lui iar el admite aceste lucruri si in permanenta sunt discutii si certuri in casa iar eu nu mai vreau sa expun copii la asa ceva
la ultima cearta mi-a spus ca oricum macar un copil si tot il da lui,iar eu habar nu am despre legi in aceasta privinta
daca mi-ar lua un copil ar insemna sa imi ia viata si totusi trebuie sa iau o decizie,ori tac si continui acest joc murdar ori divortez dar de renuntat la copii nici nu ma gandesc pt ca ei sunt ratiunea mea
mentionez ca copii au 5anijumatate si 1 an jumatate
va rog daca se poate sa ma lamuriti in ce conditii imi poate lua copii neavand nici un motiv intemeiat,si o casa facuta impreuna cum se imparte in aceste conditii,nici eu si nici el nu avem alte locuinte in afara de cea in care locuim si casele parintilor
va multumesc mult