avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate Adrro84

Activitate Adrro84

Buna ziua,

O persoana fizica straina care este rezidenta in Romania si are venit din tara straina din indemnizatie de handicap, este supus acest venit impozitarii in Romania sau nu?

Mentionez ca in tara straina aceste venituri sunt neimpozitabile.

Va multumesc,
Răspuns la discuția Affidavit
Am inteles :)

Va multumesc ;)
Răspuns la discuția Affidavit
Nu imi trebuie affidavit de emigrare.

Lui ii trebuie o declaratie ca e liber sa se casatoreasca conform legii din SUA, in loc de certificat de cutuma.

"
Affidavit (notarized statement) that the American citizen is free to marry (Certificat de cutuma). The affidavit is obtained from the US Embassy in Bucharest (the American Citizen Services in the Consular Section) during regular business hours; no appointment is necessary. The fee is 30.00 USD and the US passport must be presented when signing the affidavit.

"
de aici [ link extern ]

Trebuie sa o scriem de acasa in termeni specifici sau ne-o da ei gata scrisa si el numai o semneaza acolo?

Va multumesc,
Adriana
Discuție Affidavit
Buna ziua,

Am observat ca pt casatoria cu un cetatean american in Romania e nevoie de affidavit, ce se poate obtine de la ambasada SUA in Romania.
Numai ca pe site mai scrie asa:
"
We cannot advise you about the specific language needed in your affidavit, so please consult a lawyer or other advisor for that type of assistance before coming to have the document notarized.
"
Sa inteleg ca nu o sa ne dea ei gata scris documentul? Trebuie sa-l scriem noi si acolo numai mergem sa-l semnam?
Imi puteti arata si mie un model de declaratie de affidavit (ca e liber sa se casatoreasca) sau la cine sa apelez sa obtin un model?

Va multumesc,
Adriana