avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate andreeaned

Activitate andreeaned

Buna ziua.Lucrez de 7 ani la o societate fara intrerupere avand contractul pe perioada nedeterminata.Am o oferta de lucru la alta firma multinationala pe perioada determinata de 6 luni. Ce se intampla daca raman insarcinata in perioada de 6 luni mai beneficiez de concediu prenatal si postanal cat si de concediu crestere copil? Se vor lua in calcul si perioada lucrata la cealalta firma? Ce ma sfatuiti sa fac sa raman in continuare la firma la care sunt in prezent sau sa plec?
Buna ziua.Eu lucrez de 6 ani.Daca se intampla ca in perioada urmatoare sa intru in somaj si in aceasta perioada o sa am un copil ce venituri o sa imi fie luate in calcul la stabilirea indemnizatiei de maternitate(se ia in considerere si indemnizatia de somaj sau nu?)sau doar venituriturile pe 12 luni inainte de a intra in somaj.
CUM FAC SA NU MAI PRIMESC MESAJE DE PE FORUM PE ADRESA DE MAIL
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema.
In data de 05.08.2012 s-a expirat contractul incheiat intr-o societate si spatiul apartinand unei primarii rurale.Mentionez ca noi ca si societate am depus cerere de prelungire a contractului si nu am primit nici un raspuns la aceasta cerere.Azi 09.10.2012 am primit din partea primariei o somatie sa eliberam cladirea pana in data de 15.10.2012.Mentionez ca pana la data expirarii contractului a fost platita chiria la zi.In somatie nu a fost precizat motivul pentru care ni se solicita eliberarea spatiului.Va rog ca in cazul de fata sa ne dati un sfat deoarece noi vrem sa pastram spatiul comercial si ne obligam sa platim chiria in continuare.
As dori sa contruiesc la o inaltime de 1.9 geamuri in spatele casei.
Distanta dintre fundatia casei si gardul vecinului e de 60 cm.
Spatele casei mele da in curtea vecinului.
Inaltime peretilor e de 2.1 m.
Mentionez ca geamurile pe care vreau sa le pun o sa fie fumurii pt aerisire
Vecinul meu nu e de acord are dreptate.
Geamurile vreau sa le fac sub planseu , vreau sa le fac mai lunguiete si nu asa de inalte , ma repet vreau doar pt aerisire nu sa imi vad vecinul
Proiectantul a facut in proiect geamuri si nu a zis ca nu as avea voie.
Vecinul are dreptate ce ceea ce zice .
Daca ai luat o motocicleta si platesti ratele prin intermediul unei banci(ai un card cu care platesti care iti indica suma) si nu o mai poti plati se intampla ca si la leasing iti ia motocicleta si pierzi banii care i-ai dat?
Discuție legea somajului
Daca un angajator este momentan in incapacitate economica si doreste sa dea in somaj mai multe persoane pentru ca nu le mai poate sustine si in decurs de un an isi revine financiar le poate reangaja?
Daca este vorba de o persoana de peste 45 ani data in somaj de catre angajator,mentionez ca angajatorul nu doreste sa renunte la acea persoana dar trebuie data fiind situatia economica in care se afla, si isi revine financiar are anumite facilitati la reangajarea acelei persoane?