avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate dybloy

Activitate dybloy

Răspuns la discuția VANZAREA UNUI TEREN
dybloy a scris:

Buna seara, tot in legatura cu acest teren am fost data in judecata pentru anularea actului de vanzare cumparare proces ce v-a fi pe 19 sept si in plangere cumparatorul spune ca mi-a dat o suma mai mare, cea ce nu este adevarat deoarece mai aveam o diferenta de bani de primit si termenul a trecut iar in act scrie ca pierde avansul si se anuleaza contractul.
Nu trebuia sa achite terunul la termenul din contract iar dupa aceea instanta hotara cine are dreptate?
Răspuns la discuția VANZAREA UNUI TEREN
Buna seara, tot in legatura cu acest teren am fost data in judecata pentru anularea actului de vanzare cumparare proces ce v-a fi pe 19 sept si in plangere cumparatorul spune ca mi-a dat o suma mai mare, cea ce nu este adevarat deoarece mai aveam o diferenta de bani de primit si termenul a trecut iar in act scrie ca pierde avansul si se anuleaza contractul.
Răspuns la discuția VANZAREA UNUI TEREN
Am mers o singura data la teren si i-am spus ca cei de la primarie nu au ajuns cu intarusatul pana la terenul meu iar el a mers la primarie sa afle daca detin teren acolo si daca poate construi ,restul s-a discutat acasa cu actele in fata adica :plan parcelar, act de vanzare- cumparare al meu si cadastru. am facut un precontract la notar unde mi-a dat 100e si am discutat un pet iar mai tarziu a venit si mi-a spus ca nu mai poate sa-mi dea suma pe care o discusem si i-am lasat din pret deoarece eu aveam nevoie de bani. Am mers si i-am luat aorizatie de defrisare ca sa poata construi.Actele terenului au fost in regula .
Buna ziua, am vandut un teren situat intr-o plantatie de meri cu cadastru,intabulare si toate actele in regula. Am aratat terenul clientului acolo unde cei de la primarie sustineau ca este,dar am avut surpriza ca dupa ce am am incheiat contractul sa aflam( am adus doua firme de cadastru ) ca terenul se afla la 70-80 m distata fata de locul stiut de noi (conform actelor ). Terenu este identic cu cel aratat (tot plantatie de meri ) i-am propus sa platim diferenta pentru cei 70-80m de utilitati chiar daca nici unde ii aratasem nu avea utilitati.Ce pot sa fac ? clientul vrea bani inapoi iar eu nu-i mai am (am achitat un credit) mentionez ca, cumparatorul mi-a acitat o parte din bani urmand sa primesc 1150ron pana la 25 iunie daca nu actul devine nul dar ieri am aflat ca a solicitat la notar copii xerox dupa actele care au stat la baza intocmiri contractului de vanzare- cumparare , banuiesc ca doreste sa deschida actiune in instanta.Ce credeti, are castig?





























































































































































/
Multumesc mult !
Dar cu scutirea de TVA si aplicarea decat la marja de profit.....?
Scuze ca nu am inteles.
Ce trebuie sa indeplinesc ca SRL..platitor de tva (ca am auzit ca daca nu esti platitor de TVA nu-ti da factura fara TVA) ca sa pot cumpara auto sh din Germania (binenteles sa am si cod caen) si sa pot vinde in Romania catre persoane fizice fara tva....MULTUMESC!!!
Dar am inteles ca eu nu aveam voie decat la 50m sa construiesc si aproape tot terenul nu pot sa-l folosesc din cauza celor de la Transgaz...Multumesc!
Sunt propietarul unui teren pe care se afla o conducta magistrala (Transgaz) si am construit la 22m de ea casa ,ce pot sa fac sa scap de ea...sau sa castig niste bani .Multumesc
Multumesc! Dar daca vand la persoana fizica auto cumparate din Germania platesc TVA ?