avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate florin34

Activitate florin34

Ok, multumesc.
Cererea poate fi predata personal sau doar prin posta?
Am inteles.. pai in cazul asta n-are rost sa-mi fac sperante.
Multumesc. O zi buna
r.gabi a scris:


Trebuie sa formulati cerere,insotita de actele doveditoare ale pretului transportului dvs.

Buna,
Imi spuneti va rog unde trebuie depusa cererea asta? Ca trebuie sa ma prezint miercuri acolo si o sa merg cu masina (sper, cu trenul e chin pe vremea asta). Chiar nu vreau sa dau peste 350 RON din buzunarul meu pt asta.

PS: la a 3-a citatie am primit mandat de aducere si am fost instiintat ca daca nu ma prezint pot primi amenzi intre 1000-5000 RON... ce sa zic, halal stat. Macar de imi raspundeau la e-mail (am trimis pe adresa de e-mail a judecatoriei cu pricina, luata de pe portal.just.ro) dupa amanarea procesului (prima oara cand am fost degeaba in bucuresti)
Multumesc petnru sugestii . Eu voi trimite un mesaj oricum maine.

Inca o intrebare: pe mine nu m-a notat nicaieri judecatoarea. Inseamna ca nici macar nu m-a notat ca si prezent, nu? Am ajuns acolo pe la 11 si era o foaie in care zicea ca se reia sedinta la ora 12. Si am asteptat pe coridor, la 12 a intrat 1 martor si am zis ca intru si eu dupa ce iese, si cand sa intru si eu .. iese judecatoarea.
PS: e primul proces la care m-am prezentat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Sa stiti ca in Romania basmele sunt mai crezute de oameni decat lucrurile adevarate.
Nu inteleg de ce va suparati...
Doar nu v-ati nascut ieri...

Pai cum sa nu te superi cand:
- pierzi cate 22-23 pe drum
- nu reusesti sa dormi, => zoombie
- 2 zi de lucru pierdute (noroc ca sefu' m-a inteles de data asta..)
- si cu toate astea mai primesti si incredibila veste cum ca procesul se amana.

M-am mai lovit de `rahaturi` tipice statului romanesc (in special birocratie), dar asta deja le intrece pe toate. Si acum ma simt slabit, ma doare capul,etc dupa drumul asta.

r.gabi v-am inteles, nu contest ca ceea ce ziceti dvs. nu e corect. Pur si simplu sunt uimit cand vad cata indiferenta si nesimtire exista.
Idea e ca au declarat vreo 18 persoane. Stiu ca inculpatul postase pe mai multe forumuri.
Daca eram din Bucuresti chiar nu era o problema sa vin de mai multe ori.. dar asa cand stai la o distanta asa mare sunt mai multe probleme. De aia ziceam ca poate reusesc cumva sa vorbesc cu ei si sa ma inteleaga ca vin de departe si ca informatiile ce le pot da poate le poate da alt martor local.
Partea amuzanta e cand inspectorul/politia iti spune ca nu trebuie sa te prezinti in instanta (am intrebat) :). Am vorbit si cu alt martor ce a venit la acelasi proces si lui i-a spus acelasi lucru (era din alta locatie).
Dvs ati fost pus(a) in situatia mea? Nu cred. Si nu cred ca ati fi fost la fel de calm(a). Legislatia numai corecta nu e. Daca ar fi fost corecta i-ar fi pasat de cetatenii corecti care si ajuta.. sa nu mai zic ca ar plati toate costurile (ulterior recupera de la inculpat daca..). Sa fim seriosi, faza cu decontatu e basm. Poti astepta.. si atat. Doar mi-a spus si inspectorul de la criminalistica.. Plus alte persoane (dintre care una lucreaza in domeniul justitiei).
Daca dvs credeti ca acesta este un sistem corect..
Oricum multumesc pentru rapsuns.

Voi vedea ce voi face...

Ah si daca le pasau si de oamenii astia care stau la zeci de ore distanta si sa nu-i puna pe n drumuri, puneau la punct un sistem de prezenta de la distanta prin videoconferinta, martorul fiind prezent la politia locala.. dar cine stie de ce nu pun in functiune asa sistem. Recunosc ca sunt 0 barat in domeniu asta si poate vreau prea mult..
Am zis totusi sa ma prezint si hai treaca de la mine banii si timpul pierdut. Ma prezint azi...si.. procesul se amana pe luna viitoare (nu s-a prezentat aparatorul inculpatului). Eu sa-i zic judecatoarei ca eu vin de departe etc.. ea imi zice sa me prezint si sa fac o cerere de decontare (bani pe care orium nu cred ca-i vei recupera) .
Acum chiar m-a enervat tot sistemu asta.. li se rupe de tine ca ai facut peste 21 ore cu trenu si ca tu n-ai dormit, piersut ore de lucru, etc.
Le trimit un mail si le ezplic frumos tot si nu ma mai prezint luna viitoare. Nu mi se pare corect... azi la 23 si ceva iau trenu si ma intorc acas..
Da. Pai nu e sigur ca o sa mi se deconteze totul. Eu voi pierde cam 300-400 RON (daca merg cu masina) + 37,7 euro (atat imi scad din factura pt cele 8 ore pierdute).
Voi vedea ce raspuns voi primi si de la judecatorie. Nu mi se pare normal ca eu sa suport costurile astea ca sa ma prezint ca martor.

Multumesc
Multumesc pt raspunsuri.

Da, am fost audiat in faza de urmarire penala a individului respectiv. Inspectorul la momentul respectiv mi-a spus ca nu o sa fiu chemat ca martor in instanta.

Macar de era local.. asa e chiar aiurea pentru mine. Dar deh, nu cred ca le pasa alora ca eu sunt de prin margini.
Oricum, inainte de a ma prezenta o sa intreb judecatoria daca imi deconteaza totul, daca nu, nu ma prezint. Mi se pare de bun simt sa o faca tutusi..

Ah, am uitat sa specific ca nu scrie nicaieri ca sunt obligat sa vin, ci doar ca sunt chemat. Nu se specifica nici ca as primi vreo amenda sau ceva.. (spun asta pt. ca am mai gasit pe diferite situri cum ca se specificau aceste lucruri pe citatie)

Multumesc
Buna,
Ieri am primit o citatie cum ca trebuie sa ma prezint in Bucuresti (eu fiind la o distanta de peste 500km de acesta) in calitate de martor pentru Fond - infractiuni privind comertul electronic.
Acum cateva luni am fost chemat la politie pentru niste declaratii, sa ofer informatii despre tipul cu pricina (care postase pe un site, al carui proprietar sunt eu, niste mesaje in care oferea anumite licente... care dupa un timp s-au dovedit ca erau luate intr-un mod ilegal..)

Ideea e ca eu nu vreau sa ma prezint. Pierd o groaza de timp si bani. (drumul + timpul ce-l lipsesc de la munca mea). Distanta e prea mare pentru mine (~535 km cu masina sau 626 km cu trenul. de masina personala nu dispun, numai daca apelez la un prieten.. ) + timpul (cu masina vreo 5-6 ore, cu trenul 10-11 ore).. asta doar un DRUM. Daca calculam si plecarea..

Mi se pare asa de aiurea. Adica.. eu ajut politia cu informatii ca dupa eu sa fiu nevoit sa ma prezint in BUCURESTI, sa mai si pierd o groaza de timp.

Ce se poate face in acest caz?
Multumesc si sarbatori fericite!