avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Azorel2010

Activitate Azorel2010

Deci nu sunt obligat sa sterilizez cainele. Eu asa vad in regulament, doar cei din art.1, lit. a) sunt obligati sa fie sterilizati.
Voi incerca sa ii fac pedigriul si sa aflu cine erau bunicii si tatal (ca mama este la crescator si are pedigriu).

Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

daca se poate as dori sa va adresez cateva intrebari in legatura cu aceasta lege, mai de graba ar fi nelamurire pentru mine.

Catelul meu face parte din art. 1, lit. b) (este un Cane Corso).

1. Nelamurirea asupra acestei categorii de canine imi apare la art. 9, lit. c) :
ce sunt actele de origine recunoscute de Asociatia Chinologica din Romania (ACR); despre ce acte este vorba, se refera la Pedigriu (care poate fi mostenit din partea parintilor), sau la actele care eu sunt obligat sa il fac la ACR (art. 3, alin. (2) )?

2. O alta nelamurire/intrebare ar fi daca suntem obligati la sterilizarea cainilor din art. 1, lit. b). Persoana de la cine am primit catelul nu a facut pedigriu la catel (doresc sa mentionez ca parintii lui au pedigriu) si din acest motiv a spus ca trebuie sa il sterilizez. Legea din acest punct de vedere pentru mine nu este clar, imi spune doar (vezi, art. 9, lit. c) ) ca este interzis reproducerea caninelor din art. 1, lit. b) dar nu spune ca suntem obligati sa si ii sterilizam. In art. 10, spune ca doar cainii din art. 1, lit. a) sunt obligati sa fie sterilizati indiferent de sexul acestora.

3. Ultima intrebare spre dumneavoastra este, legea "OUG 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi, republicata. Ordonanta de urgenta nr. 55/2002 republicata 2014" a suferit vre-o schimbare/modificare pe parcursul anilor, daca da, as putea primi un link sa vad ce au schimbat/modificat? Precum mentionasem mai sus, catelul am luat de la un crescator si nu de la un adapost de caini abandonati, unde stiu ca ei sunt obligati sa sterilizeze cainii indiferent de sex.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile si lamuririle oferite.

Cu stima,
Bela
Buna ziua,

anticipat doresc prin a-mi cere scuze, ca revin cu acest subiect, care deja mi-a fost explicat anul trecut in septembrie (vezi link:
avocatnet.ro/forum/discutie_... ).

Azi, ascultand stirile de la televizor, am auzit ca, totusi, conform procedurilor in vigoare, daca camera video nu este omologat nu poate constitui dovata in instanta (cazul de la TV: un sofer a filmat cu camera video un alt sofer, de tir, care mergea pe contrasens. Din spusele prezentatorului de stiri,
politia nu poate sa-i faca nimic, chiar daca il prinde pe faptas tocmai ca, camera video nu era omologat).

Sa inteleg ca, daca se filmeaza un lucru care incalca orice regulament (accident, furt, talharie la drum lung, acrosarea unui biciclist, etc.) atunci filmarea poate fi ignorata total in instanta, iar persoana care a savarsit infractiunea sa scape "basma curat"?

Apelez la cunostintele dumneavoastra pentru linistea mea sufleteasca. Nu este o zi sa nu prind o persoana care se crede "Batman" la volan si nu tine cont de alte persoane. E drept, nu ma plang cu fiecare filmare, dar totusi, Doamne feri, sa fie un caz nedorit si sa ma trezesc in tribunal, ca X-scu scapa "basma curata" din simplul motiv de mai sus mentionat.
(Personal as obliga ca toti care au masini/biciclete/moticiclete (vehicul in miscare) sa detina camera video si legea sa ia in considerare orice eveninemt neregulamentar filmat cu camera video, probabil ca atunci ar exista mai putini Batman -i la volan si mai multi oameni prudenti.)

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
- Béla
Va multumesc mult pentru explicatia oferita. De stocat nu stochez absolut nimic (mai putin ceea ce filmez/pozez pentru mine personal -peisaje in general-). In caz ce un eveniment neplacut filmarea/pozarea va ramane pana ce isi va indeplini scopul acolo unde se va cere la momentul oportun.

Multumesc inca odata.

Cu stima,

- Béla
Buna ziua,

anticipat sa ma scuzati in cazi ca deja a fost dezbatuta acest subiect.
Doresc sa stiu 2 lucruri esentiale pentru mine personal (si altii care sunt in situatia mea).
Fiind un biciclist impatimit (rareori ma deplasez cu masina) pentru siguranta mea am investit intr-o camera mica de filmare cu care filmez toate evenimentele care se petrec pe traseul parcurs. Intrebarile sunt:

1. avem vre-o lege care ne permite sa filmam in loc public fara sa primim vre-o amenda din partea unei institutii cu acest drept (politie, jandarmerie.. ce o mai fi)? Daca da, sunteti amabili sa ma indrumati spre aceea lege?

2. In caz ca filmez un eveniment anume (e.g. accident de masina, cineva ma acroseazaz cu masina s.a.m.d.), in tribunal se poate accepta filmarea ca si dovada? Sau atata timp cat nu este camera de video omologat ca si cea de la politie nu se va tine cont de nici o filmare in tribunal? As dori mai multe informatii pe aceasta tema daca sunteti amabili.

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
- Béla

PS: Din pacate nu stiu unde anume m-as incadra exact cu aceasta tema, in caz ca nu este unde trebuie rog sa fie mutat la subiectul adecvat.
Buna ziua,

as dori sa stiu daca este permis, conform legii, sa obtinem dublu disertatie in aceeas specializare, sau sunt obligat sa fac 2 mastere pentru a obtine dublu disertatie?

Ex. la geologie avem partea de mineralogie si cea de paleontologie, doresc sa obtin o disertatie in ambele teme in aceeasi an de studiu. Din cate am inteles nu se poate aceasta in aceeas an doar daca mai fac inca un master (pe bani de data aceasta).

Multumesc anticipat pentru raspunsuri,

cu stima

- Béla
Multumesc de lamurire!

Toata stima!
Buna ziua,

conform unui articol de pe un site, care am citit azi dimineata, stimatii parlamentari au reinnoit o lege privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere (Ordonanţă de urgenţă pentru completarea Legii nr.38/2003), conform acestui site nu mai este permis autostopul, amenziile fiind foarte usturatoare. Acuma fiind student si depasind varsta limita care imi permite sa circul cu jumatate de pret pe tren, sunt "nevoit" sa stau la ocazie, bugetul nu imi permite sa platesc pretul intreg al biletului de tren. Asadar, daca la o razie va opri masina in care eu ma aflu, consider ca amenda va primi atat soferul cat si eu.

Conform spuselor mai sus, as dori sa stiu daca este adevarat ceea ce mentioneaza siteul.

Multumesc pentru atentia acordata,

cu toata stima

- Béla

Link catre siteul cu aceasta tema (daca nu este permis, rog sa se scoata linkul, imi asum responsabilitatea pentru fapta savarsita daca asa este cazul):
[ link extern ] >

PS: Rog sa ma scuzati daca nu am postat in sectiunea adecvata, sa se mute unde este locul potrivit, pentru mine aceasta era cea mai apropiata sectiune la subiectul dezbatut.
anona1963 a scris:

Stai domnule linistit...nu este dracu chiar atat de negru. Ce student nu are in calculator un program de torrent ? S-a constituit cineva parte vatamata ? Pentru a exista un prejudiciu trebuie, in principiu, sa existe o parte vatamata. Pericolul social este unul redus...ai rabdare si vezi ce urmeaza...ideal ar fi fost sa ai un avocat...si inca ceva, atitudinea umila si colaboranta nu te scapa intotdeauna. Lupta domnule pentru libertatea dumitale...


Inteleg, problema e ca am venit aici sa inteleg putin cum e situatia si la ce sa ma astept caci eu experienta nu am in asa ceva si nici studii in acest domeniu nu am facut. Eu stiu cum sta treaba, dar din pacate nu exista nimic care sa ne informeze de acceasta problema cu torrent/DC si sa stim, cu siguranta ca multi s-ar razgaindi inainte sa ia o muzica sau un office. Doar nu doresc ca de azi pe maine sa ma sune pe telefon si sa spuna "prezinta-te maine la sectia.." sau "locul X" si sa nu stiu nimic ce sa fac sau cum sa fac. Voi lua legatura cu un avocat si sper sa reusesc sa rezolv ceva incat sa scap cu o amenda, asta e speranta mea si dorinta. Mai mult nu pot face si nici cere.

Multumesc pentru incurajare, sfaturi, si timpul acordat.

Toata stima

Bela
tgeorgescu a scris:

Cum sa spun, acum ca un avocat sa-l scape cu basma curata nu ar fi bun profesionalism, ci de-a dreptul un miracol. In locul studentului as incerca sa evit proceduri dificile si indelungate si sa intarat cat mai putin pe cei care-mi investigheaza fapta. A gresit, a avut ghinion, plateste. Mai un "nu am bunuri personale", mai o prescriere de datorii, mai un plecat in tari straine si nu va fi atat de greu pe cat i se pare in momentul de fata.

Ma intreb si eu de ce a venit cineva taman de la investigarea fraudelor, ca de obicei a face schimb de fisiere nu e frauda. Frauda e cand pui in vanzare CD-uri si DVD-uri cu materiale piratate. Daca a facut asa ceva sa nu se mai mire ca de ce i-a venit Politia la usa si i-a saltat calculatorul. In acest caz a cautat-o cu lumanarea si povesti ca n-a stiut ce face programul si ca nu stia ca ar fi ilegal sunt praf aruncat in ochii politistilor, mai rau e ca si politistii stiu asta, ii enerveaza si nu mai sunt dispusi sa-l creada cand face pe victima ca sa-i micsoreze pedeapsa.

E o diferenta intre a asculta muzica cu prietenii si a face afaceri ilegale cu materiale piratate.


Am inteles ce doriti a-mi transmite si pentru asta va multumesc.
De piratat doar ce am mentinut am facut (torrent/DC) in rest vanzarea CD/DvD nu am facut ca nu aveam/am/voi avea chef sa ma joc cu legea si pirateria, e destul cate probleme de zi cu zi avem noi toti nu dorim a ne incarca cu alte prostii. De hacker-it nu am facut niciodata asa ceva in viata mea si nici nu voi face (asta mentionez doar sa elimin aceasta tema daca se va mentiona pe undeva). Vorba dumneavoastra, nu are rost sa spun ca "nu e piraterie" ce am facut cu torrent/DC caci oricum dreptatea mereu va fi de partea lor. Asta e, am patit-o si acuma m-am invatat minte, nu mai folosesc asa programe. Totusi ma intreb, ce se fac cu acei utilizatori de pe filelist care sunt "obligati" sa uploadeze X gb daca doresc sa stea acolo si sa downloadeze ce au nevoie, cum de nu sunt si aceea prinsi? Cum de tot in orasul meu cunosc o persoana care are TERRA BITI pusi acolo si nu a fost luat in vizor? Ma rog, pare o coincidenta ca au venit la mine, dar sa trecem peste asta si sa ajug eu la o scurta concluzie din ceea ce m-i s-a relatat mai sus.

Intr-un final daca eu am pus cap la cap un prejudiciu de 3-4 mii de dollari + suma mentionata de domnul tgeorgescu, acel 6000 si ceva de dollari... da, se invarte in jur de 10 000 dollari care pentru mine este o suma imensa care consider ca nu o voi putea platin astfel probabil ca voi pica intr-un loc unde nu imi doresc sa intru!
In continuare ce va trebui sa fac e sa gasesc un avocat pe care imi voi permite sa il platesc sau sa cadem la o intelegere convenabila pentru ambele parti, sa facem o investigare si sa vedem ce se poate realiza in situatia de fata. Din cate am inteles, momentul de fata inca este investigat cazul meu si se cauta probe ?!? sau ce cauta ei... nu imi pot da seama.

Bun, si daca nu va suparati, as dori sa stiu un raspuns la o intrebare stupida din partea mea, daca am si muzica romaneasca si muzica straina (printre care concerte de house/trance/techno/electro care din cate stiu sunt GRATIS si nu necesita licenta, poate stiu eu gresit, rog o corectare) se vor lua in considerare ambele sub egida "Uniunea Compozitorilor din Romania"? Sau doar muzica romaneasca intra acolo iar cea straina sub alta egida?

Va multumesc mult pentru sfaturile acordate, imi pare rau, mai mult decat sa va dau un multumesc sau vot nu pot face aici, mi-as fi dorit sa stiu din timp cum stau aceste lucruri,poate as fi reusit sa ocolesc aceasta neplacere.

Cu toata stima

Bela