avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters138947

Activitate ContSters138947

Răspuns la discuția termenul de revizuire
nu sunteti in termen.... pentru ca definitiva, hotarerea este dupa judecarea apelului sau in situatia hot fara apel dupa judecarea la prima instanta, asta daca nu s-a evocat fondul in recurs..
trebuia exercitata revizuirea, daca aveati motive odata cu recursul, desigur in termenul prescris fiecare..
privind calculul termenului nu sunteti in termen potrivit art 101 alin 3 cpc
avocatul bun in civil este acela caruia i se confirma consultatia/actiunea, pe de o parte, iar pe de alta--mai ales - reuseste sa-si incaseze onorariul integral-fara probleme/executari:D
Răspuns la discuția terti- succesiune
si in amele cazuri solicitam atribuirea catre apelant:hm:


interventia sau mai bine zis opozitia are, potrivit art 785 c.civ natura juridica a actiunii subrogatorii pana la un punct..apoi dupa - revocatorii...

am postat-o fiindca m-am amuzat atunci cand adversarul meu av tipa ca nu pot pune concluzii pt intimat, in sensul ca eu apelantul copartas si intimatul copartas debitor au acelasi punct de vedere:D
iar instanta nu m-a cenzurat, ba dimpotriva mustacea:)


am uitat, pe drept procesual/procedural nu avem temei de drept ....pt opozitie conform art 785 c civ
asa este, la noi "e o licitatie" si clientii vin la cel ce le spune ce vor sa auda si, cel mai ieftin
dar, totul pe banii lor:)
Răspuns la discuția terti- succesiune
daca-i in codul civil nu inseamna ca-i material:magic:
si ca ex va dau art din c. civ ce reglementeaza probele

deci, pun concluzii pt mine, ca apelant- copartas, pe de o parte, iar pe de alta, pentru intimat ca si creditor al debitorului copartas??:)


Răspuns la discuția terti- succesiune
intervin ca si opozitie, dar pe drept material?
si pun concluzii, ca si apelant, .. si in locul intimatului, in sala:)
sunt apelant in partaj succesoral si in acelasi timp si creditor al unui copartas din apel ..solicitand atribuirea in natura ..catre mine in interesul platii datoriei intimatului

am intervenit in apelul meu ca si creditor, in temeiul art 785 c.civ, dorind sa pun concuzii si pt intimat... pt a apara interesele debitorului copartas
insa, instanta primind cererea, m-a intrebat temeiul procedural si ( sugestiv temeiul dr substantial) care imi permite acest lucru
Răspuns la discuția exceptie de competenta materiala
competenta materiala si teritoriala in cazul L 7 pe 96 si nu pe 97, din amintiri, e cea stabilita chiar de legea 7, indiferent de valoare