avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate wizi

Activitate wizi

Salutare tuturor. Am o nedumerire. Azi trebuie sa depun declaratia de venit (e ultima zi) si nu stiu ce fel de venit este cel din Contractul Civil de Prestari Servicii. Am incheiat un astfel de contract in 2009 cu cei de la INSOMAR (operator exit poll) si nu prea stiu unde sa il incadrez in formularul D200. De aici se poate downloada acel formular [ link extern ]

Poate cineva sa imi explice ce ar trebui sa trec la punctele 1,2,3 si 4 ?

Multumesc si astept raspuns urgent :">
Salutare. Acum cateva zile un prieten a fost saltat de pe strada pentru ca avea la el un breloc cu briceag de 6 cm. Politistul respectiv la dus intai la sectia de care apartinea iar apoi la sediul IPJ unde i-a intocmit dosar penal.

Cat de legala este treaba asta ?

Eu stiam ca lama cutitului trebuie sa fie de 15 cm minim ca sa fie considerat o arma alba. (Legea privind regimul armelor si al munitiilor (nr. 295/2004, modificata prin legea 25/2007, aici [ link extern ] /)

Totusi, politistii l-au incadrat cel mai probabil la legea 61/1991, republicata. Si anume:

"portul, fara drept, in locurile si imprejurarile in care s-ar putea primejdui viata sau integritatea corporala a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea si linistea publica, a cutitului, pumnalului, sisului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confectionate anume pentru taiere, impungere sau lovire"

Ideea este ca prietenul asta al meu nu prea stia ce se intampla si i-a intrebat de mai multe ori pe politisti care e treaba, de ce ii iau amprente, de ce ii fac poze si etc iar politistii i-au raspuns de fiecare data sa nu isi faca probleme. Totusi, acum il cheama la sectie cam odata pe saptamana sa vorbeasca despre DOSARUL PENAL.

Eu cred ca respectivii militieni au facut un mare abuz. Ce sfaturi ii dati prietenului ? Plangere la IPJ ? Ce pasi trebuie sa urmeze. etc