avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate anabenga

Activitate anabenga

Răspuns la discuția executarea silita
Multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs. Executorul judecatoresc se ocupa intr-adevar de executarea fostei proprietare din apartament. Nu am facut nicio intelegere cu nimeni, ni s-a spus ca pana la 1 martie fosta proprietara are dreptul sa stea acolo si, mai mult, trebuie sa-i platim fatoriile la intretinere. (se pare ca asta spune noul cod civil - eu n-am gasit legea exacta)

O ultima intrebare: ok, eu am achitat banii pe apartament. acum, ce dovada am eu ca banii ajung la fostul proprietar? primesc ceva la mana, un act, ceva?

Va multumesc din nou pentru suportul oferit
O zi cat mai usoara!
Buna ziua,

am o intrebare, daca ma poate lamuri cineva: am cumparat un apartament in urma unei licitatii. Am achitat suma de bani, am inregistrat apartamentul pe numele meu, m-am ocupat de cadastru, intabulare, etc. Acum astept sa aiba loc evacuarea (incepand cu 1 martie)

Problema este ca administratorul blocului imi cere o suma de bani, suma de bani care s-a acumulat din momentul in care asociatia de proprietari a castigat in instanta dreptul de a scoate apartamentul la licitatie si pana in momentul in care apartamentul a fost achizitionat (de mine)

Am inteles ca a fost aprobata o lege noua, care spune ca nu pot fi evacuati oameni pe timpul iernii. Desi sunt proprietar de drept din luna octombrie 2011, in apartament inca locuieste fosta proprietara. Stiu ca eu sunt cea care trebuie sa plateasca intretinerea la bloc pentru aceasta perioada (chiar daca a stat altcineva acolo), insa as vrea sa-mi spuneti va rog daca legat sunt obligata sa platesc si acea suma pe care mi-o cere administratorul blocului

Mi s-ar parea normal ca acea suma s-o achite fostul proprietar, din banii ce-i revin de pe urma vanzarii apartamentului. De ce trebuie sa platesc eu, care sunt proprietar de doar cateva luni?

Cum sa procedez mai departe? Administratorul imi trimite tpot felul de citatii, prin care ma ameninta ca ma da in judecata

Va rog, daca aveti timp, explicati-mi si mie care este realitatea, ce spune legea


Multumesc tare mult
Buna ziua,

Imi poate spune cineva cat costa eliberarea actului de adjudecare de catre un executor judecatoresc? Pretul variza de la executor la executor sau este unul fix?

Multumesc frumos
Multumesc frumos, voi face o cerere in scris si voi astepta raspunsul lor.
O zi buna!
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, va rog. M-am pensionat la varsta de 60 ani si 5 luni. Datorita faptului ca am 17 ani de grupa a doua, trebuia sa ma pensionez la 61 ani si 5 luni. Deci un an de zile am fost in pensie partial anticipata.
M-am pensionat in luna mai 2010. Pana in 2011, luna mai, am stat in pensie diminuata. 33 ron mi-au fost opriti lunar, timp de un an. Normal ar fi fost ca incepand cu luna mail 2011 sa primesc pensia intreaga, si anume 770 ron.
In decizia primita de mine scrie ca dupa ce trece perioada de penalizare voi primi pensia intreaga, adica 770 ron. Cand am fost la Casa de Pensii mi-au spus ca imi vor restitui diferenta de bani la varsta de 64 ani si 10 luni, ceea ce nu este normal.
Imi puteti spune va rog ce spune legea si cum este corect?
Multumesc foarte mult
Lucian
Buna ziua,

Am ocazia sa cumpar un apartament care a fost scos la licitatie pentru ca proprietarul are datori foarte mari la intretinere. M-am inscris la licitatie, insa as dori daca se poate sa-mi spuneti daca exista posibilitatea ca proprietarul sa-si castige inapoi apartamentul daca ma da in judecata. Si daca il castig la licitatie, voi avea acte de vanzare cumparare pe el? cu cine voi semna contractul? vanzatorul va fi proprietarul? daca nu vrea sa semneze? Ma puteti sfatui in acest sens? Risc ceva daca cumpar un astfel de apartament?

Multumesc frumos
Ana
Buna ziua,

VA voi prezenta pe scurt cateva dintre cele ce se intampla in Bucuresti, in anii 2010, la o institutie de stat.

1. sotul meu a fost trimis in somaj in luna februarie a anului curent, iar eu voi fi trimisa in somaj incepand cu 11.10.2010 - este legal sa trimiti sot si sotie in mai putin de 1 an in somaj daca lucreaza in acelasi loc?

2. in ultimii 2 ani intreprinderea nu a platit CAS. Pentru a ma trimite in somaj (pe mine si alte cateva persoane) au platit doar somajul. Ce se intampla daca ma imbolnavesc de acum inainte? Atata vreme cat mi-au fost retinute sumele lunar, dar n-au fost platite catre stat, am dreptul la spitalizare gratuita de acum inainte?

3. desi in cartea de munca nu mi-a fost modificat venitul, de luni de zile primesc salariul minim pe economie - cum se poate asa ceva?

4. din luna aprilie a anului curent n-am mai primit nici macar un avans, insa am fost obligati sa muncim la program normal, 8 ore. Cui sa ma adresez? Unii colegi si-au luat o parte din bani in aceste luni, unii sunt la zi cu salariile, altii muncesc fara bani.

5. astazi, 05.10.2010 am mers la serviciu sa cer o adeverinta de venit (am nevoie pt medicul de familie) si mi-a fost refuzat acest drept pe motiv ca din data de 11.10.2010 voi intra in somaj - n-am dreptul la o adeverinta de venit atata vreme cat sunt angajat? Le este teama ca intru in concediu medical, banuiesc.

6. mai mult, sunt in concediu de odihna in perioada 01.09.2010 - 11.10.2010. Au voie sa ma trimita in somaj fara preaviz?

Multumesc tare mult, m-ar ajuta cateva informatii, sunt disperata.
Am vorbit cu tatal meu si, asa cum era de asteptat, nu cunoaste termenii de "efecte restranse" sau "efecte depline", insa mi-a spus ca au semnat (el si fosta sa sotie) cum ca renunta la orice drept asupra copilului.
Mai mult, am sa vorbesc cu bunicul meu si-l voi ruga sa-mi arate actul de adoptie, pentru a va putea spune concret despre ce tip de adoptie este vorba.

Va multumesc frumos,
Ana Benga
Buna ziua,

Tatal meu mai are un baiat de 42 ani din alta casatorie, insa acesta este infiat de bunicul meu (tatal tatalui meu) - in acte figureaza ca si fratele tatalui meu. Legal, in cazul in care tatal meu moare, are dreptul la o parte din apartament?

Parintii mei doresc sa ne lase mie si sorei mele apartamentul, insa tata se teme ca fratele meu ar putea avea dreptul si el.

Este neaparat necesar sa facem act de vanzare-cumparare? Acest act costa destul de mult :( si mi-as fi dorit sa stiu daca nu cumva fratele meu si-a pierdut acest drept (la apartamentul tatalui meu) cand a fost infiat.

Multumesc tare mult