avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate butt3rfly

Activitate butt3rfly

Aparent olimpia_ilie, sunteti putin pe langa subiect, si ar trebuie sa va obisnuiti sa nu cititi in diagonala legile, si sa legati cate un cuvant din cate un articol diferit.
Cum zicea mai sus, legea cu in 14 zile poti duce produsul inapoi se refera doar la comertul prin curier/posta sau catalog, in care nu poti vedea sau nu ai acces la produsul respectiv.
SUB NICI O FORMA nu se aplica sau se adreseaza magazinelor de specialitate, sau magazinelor cu marfa expusa.
Mai mult de atat, pana si pentru online sau magazinele cu catalog, pot fara probleme sa invoce anularea respectivei reglemetari, sau aplicarea unei taxe de restocare/resigilare/aducere la forma vandabila, in cazul in care ati desigilat produsul. Cum ati crezut ca apar produsele desigilate online? Cine ati crezut ca achita acea diferenta? CLAR - clientul final, pentru ca nimic nu e gratis, si povestile si visatorii raman de obicei cu buza umflata.
In ce priveste magazinele de specialitate, marfa defecta de noua (are un termen in care se poate proba acest aspect) poate fi inlocuita sau stornata (returnati banii), dar in momentul in care se face testul de nou, si defectul apare ulterior, comerciantul are dreptul de a readuce produsul in starea initiala in termen de 15 zile.
Pana si aceste 15 zile, comerciantii ce aduc marfa pe canal neautorizat (fara garantia in tara, ci intr-un service zonal - Ungaria/Olanda/etc) isi pun o clauza de diagnosticare de 30 zile, ca pe urma termenul de remediere a defectiunii sa fie 15 zile :)) ...

STAI JOS, NU STII NIIMC! nota 2....

Cunosc aceste detalii pentru ca si eu conduc magazin de specialitate, si putem intotdeauna prezenta clientului atuurile achizitiilor offline si achizitiilor prin canale autorizate de la noi tocmai pe aceste considerente. Preturile ABSURDE apar cand aceste aspecte sunt incalcate/ignorate.
NIMIC NU E GRATIS, ramane de vazut doar cine plateste costurile ascunse.
Buna ziua.As vrea sa stiu de ce acte am nevoie sa fie prezente intr-un magazin de electronice si it in caz de control si ce acte trebuiesc afisate pe perete obligatoriu.