avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate corinutza*

Activitate corinutza*

Răspuns la discuția Copie legalizata carte de munca
Am fost la un notariat si am intrebat si mi s-a spus :copia legalizata a cartii de munca este valabila 3 ani.
Multumesc celor care mi-au raspuns!O seara buna!
Răspuns la discuția Copie legalizata carte de munca
Dar daca se pierde cartea de munca ?Dupa ce se mai verifica daca s-au facut noi modificari in ea?
Buna ziua!
As dori sa va intreb daca copia legalizata a cartii de munca are un anumit termen de valabilitate sau este valabila pe perioada nederminata.
Va mutumesc anticipat tuturor carora imi veti raspunde!
multumesc mult pt. raspuns, la expirarea contractului nu o sa am decat 6 luni lucrate la acesta firma ,am o pauza pauza de 3 luni inainte de a ma angaja aici nelucrand nicaieri, iar inainte de acestea am stat in somaj 1 an de zile. In care situatie ma incadrez?e de bine sau de rau?
Angajatorul nu vrea sa mai prelungeasca CIM nici nu stiu daca vrea sa ma bage in somaj de aceea va intrebam daca in perioada asta pana expira CIM raman insarcinata mai are dreptul sa ma dea afara, deoarece stiu ca angajatorii nu au voie sa dea o angajata insarcinata afara?Multumesc!
Buna ziua,daca sant angajata cu carte de munca pe perioada determinata si raman insarcinata in aceasta perioada angajatorul este obligat sa nu ma dea afara si dupa nastere sa imi plateasca indemnizatia pentru CCC sau trebuie sa fiu angajata pe o perioada nedeterminata?Va multumesc anticipat pt. raspuns?
Scuze, am gresit data -19.07.2010 nu 19.08.2010.Dupa calculu meu e vb. de 12 zile lucratoare care nu ar fi acoperite.In acest caz se se intampla.Multumesc pt. raspunsul promt!
Buna ziua.Daca am fost in somaj si am terminat somajul in data de 29.03.2010 dar nu m-am angajat imediat ci in data de 19.08.2010,daca raman insarcinata la sf. lunii septembrie am dreptul de a beneficia de indemnizatia respectiva.Mentionez ca dupa calcul meu as ramane descoperita 2-3 saptamani.Va multumesc anticipat!
eu acum o sapt. am terminat somajul daca ma angajez de maine aceste cateva zile conteaza pt. ca nu am continuitate.Intrebarea era :conteaza CHIAR si o zi daca ai ruptura aceasta.trebuie sa lucrezi 12 luni la ei ca sa beneficiezi de CCC.
Buna ziua,as dori sa raman insarcinata dar am teminat somajul, angajata nu sant nicaieri pt. ca nu am gasit, in cazul care raman insarcinata statul ajuta femeile fara nici un venit si ne acorda si noua cei 600 de ron indemnizatie pt. cresterea copilului sau trebuie sa fii neaparat angajata?Si inca o varianta daca mi-as gasi de lucru sa zicem peste 6 lunidin momentul in care m-am angajat cate luni trebuie sa lucrez ca sa beneficiez de toate drepturile in cazul in care raman insarcinata? Va mutumesc anticipat pt. raspuns.