avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate constantin cristian

Activitate constantin cristian

Discuție mostenire
Buna ziua! in urma cu un an am dezbatut mostenirea(succesiunea) in urma decesului tatalui meu ,din patru frati am ramas doar doi pe certificatul de mostenitor si cu mama, ceilalti frati renuntind la dreptul lor.Anul acesta a decedat mama ce act trebuie facut pentru a ramane eu si fratele mostenitori.Multumesc.
Buna ziua!Vreau sa stiu daca pot face partaj in instanta fara sa am cadastru?Suntem 3 mostenitori ,detinem certificatul de mostenitor,noi ne-am inteles intre noi la partile de mostenire. Ce trebuie facut ca sa intram si legal in drepturi?Ce pasi trebuiesc facuti(ce acte necesare)?Este vorba de o casa batraneasca cu o curte de1000mp teren aferent .Multumesc.
Răspuns la discuția iesire din indiviziune?
Ce implica Partjul Voluntar prin judecatorie (cred ca costa mai putin)?dureza mult ?de unde sa incep?
Multumesc pentru intelegere.
Buna ziua.Doresc cateva lamuriri. Am dezbatut succesiunea in urma careia am ramas 3 pe certificatul de mostenitor eu fratele si mama.Pe certificat am mostenit impreuna 936mp teren si o casa batraneasca 40mp,avand o deschidere la strada de 39ml,iar casa fiind pe o laterala , am cazut de acord sa ramana fratele cu mama in jumatatea de teren cu casa iar eu sa raman cu jumatatea terenului (intentionez sa construiesc o casa).Intrebarea este ce trebuie sa fac (sa coste si mai putin)pentru intrarea in posesie a acestui teren? Pot sa construiesc si fara sa fiu doar eu proprietar pe accea jumatate ,deorece nu exista neintelegeri intre noi,cum sa fac ?
Multumesc!
Buna ziua.Bunica din partea tatalui a detinut o proprietate formata din 1000mp teren intravilan si o casa de trei camere pe acest teren.Tata a fost singurul copil, mentionez ca bunica si tata sunt decedati,am ramas patru copii si mama. Tata are si testament de la bunica, nu sa dezbatut mostenirea dupa moartea bunici si nici dupa a tatalui nu sa facut succesiunea. Eu vreau 400mp de teren unde intentionez sa construiesc o lociunta. un alt frate sa ramana cu casa si restul de teren ceilalti renuntind la drepturi. Care este cea mai buna cale (si scurta)pentru a rezolva asta. Ce trebuie facut. Multumesc!