avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate calin felicia

Activitate calin felicia

Discuție TVA INCASARE
O societate comerciala aplica de la 01 ianuarie 2013 TVA la incasare. Daca face o achizitie de la o societate comerciala care nu aplica TVA la incasare poate sa deduca in momentul achizitiei TVA-ul adica 4426 sau il trece ca pe TVA neexigibil?Va pun aceasta intrebare pentru ca un programator de contabilitate asa mi-a spus.
Discuție DIVIDENDE
La 31.12.2011 am avut profit contabil de 10000 lei. La bilantul contabil la hotararea AGA nu am distribuit acest profit la dividende. Patronul vrea sa ia totusi dividende pot sa mai fac urmatoarea inregistrare contabila 117=457 si implicit 457=446 ?t.
O firma italiana doreste sa vanda marfa italiana la o expozitie din Romania. Ce trebuie sa faca pentru a vinde legal in Romania? O firma din Romania vrea sa cumpere de la aceasta firma care are facturier, chitantier din Italia, cum inregistreaza contabil aceasta marfa?
Discuție BILANT CONTABIL
O societate comerciala isi deschide activitatea in iulie 2011. La bilantul contabil la formularul 10 trec numai coloana 2 deoarece si-a deschis activitatea in iulie 2011. Este bine?
O persoana fizica face un contract de comodat de locuinta pentru o persoana juridica. Am inteles ca acest contract de comodat poate fi facut pe o perioada de maxim 3 ani. Este adevarat? Se poate reinnoi acest contract? Trebuie dus un exemplar la registrul comertului si la administratia financiara ?
Un medic vrea sa devina PFA. Va plati CAS, CASS, SOMAJ? Trebuie sa depuna declaratia 220 la finante?
Răspuns la discuția PIERDERI DE APA
Va multumesc pentru raspunsuri.
La noi pe scara sunt 4 apartamente cu microcentrala si restul, de 16 apartamente, platesc la metri patrati energia temica.(nu avem calorimetre).
Cei cu microcentrale ce energie termica mai trebuie sa plateasca pentru sezonul iarna 2011-2012(dar pentru 2010-2011)?
Dar la cei fara microcentrala, cum se calculeaza energia termica?Precizez ca la noi in bloc exista calorimetru pentru caldura.
Discuție PIERDERI DE APA
Cum se calculeaza ( la suprafata utila sau la numar de persoane) pierderile de apa la apartamentele din bloc si care este procentul maxim legal care se poate calcula la pierderi? Precizez ca avem apometru pe scara blocului si toate apartamentele au apometre.
Ce conditii legale trebuie sa indeplineasca un expert cand face o expertiza judiciara in constructii? Eu am platit expertiza si expertul a fost numit de instanta. Este legal sa filmezi expertiza (la fata locului) ? Pe fisa cadastrala apare o extindere a unei constructii doar din masurare, nu si din acte.Expertul are obligatia de confrunta fisa cadastrala cu actele, respectiv proiect tehnic, certificat de urbanism, autorizatie de construire, act de concesiune pe terenul de pe domeniul public (acte care nu exista)?