Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PIERDERI DE APA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PIERDERI DE APA

Cum se calculeaza ( la suprafata utila sau la numar de persoane) pierderile de apa la apartamentele din bloc si care este procentul maxim legal care se poate calcula la pierderi? Precizez ca avem apometru pe scara blocului si toate apartamentele au apometre.
Pierderile de apa se pot calcula in functie de:
- nr. persoane;
- cota parte indiviza (suprafata);
- consum;
- o varianta combinata intre cele enumerate mai sus.
Nu exista un procent maxim; diferenta intre contorul de bransament si totalul citirilor individuale se imparte in functie de modul de repartizare stabilit de Comitetul Executiv sau de catre Ad. Gen.
Intr-adevar, daca procentul de asa zise pierderi este mai mare de 10% trebuie facute anumite verificari .
In partea dreapta a acestei pagini la "Documente utile" gasiti un Regulament de gestionarea apei in asociatia de proprietari.
Acest model poate fi adaptat situatiei concrete din fiecare asociatie si adoptat de comitetul executiv.
Va multumesc pentru raspunsuri.